سرویس صنعت برق نیوز، مدیر عامل توانیر گفت: در حال حاضر هیچ اطلاعی از طرح انحلال و یا ادغام وزارت نیرو ندارم، اما اگر چنین مساله‌ای مطرح شده حتما موازین آن نیز در نظر گرفته شده است.

به گزارش برق نیوز وی در خصوص جذب بخش خصوصی و ایجاد رقابت در صنعت برق گفت: زمانی که بخش خصوصی در یک عرصه وارد شود رقابت افزایش و بهره‌وری ارتقاء می‌یابد که این مساله نیز به شفاف‌سازی قیمت‌ها کمک می‌کند.

مدیر عامل توانیر درباره جذب بخش خصوصی در صنعت برق طی برنامه ششم تصریح کرد: برنامه توانیر این است که تولید تمام برق توسط بخش خصوصی صورت بگیرد.

کردی با بیان این‌که در حال حاضر برخی از نیروگاه‌ها دولتی است، ادامه داد: بیش از 32 هزار مگاوات توسط بخش خصوصی نصب شده و تا سال 1400 حدود 30 هزار مگاوات دیگر نیز اضافه می‌شود.

وی افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در پایان سال 1400، 70 درصد ظرفیت نصب شده در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرد و تنها 30 درصد باقی‌مانده توسط دولت هدایت می‌شود.

مدیر عامل توانیر در خصوص زیان‌دهی صنعت برق اظهار کرد: این مساله مربوط به مابه‌التفاوت قیمت تمام شده و قیمت تکلیفی می‌شود که باید در توضیح قیمت تکلیفی گفت منظور از این قیمت همان مبلغی است که ما در اختیار مردم قرار می‌دهیم.

کردی ادامه داد: میانگین نرخ امسال حدود 60 تومان است و در بخش‌های مختلف هزینه تمام شده در سال 1383 حدود 885 ریال به ازای هر کیلووات تخمین زده شد که بابت این مابه‌التفاوت دولت موظف است که آن را جبران کند.

وی با بیان این‌که اخیرا رقمی حدود 2000 میلیارد تومان از اوراق خزانه اسلامی مشخص کردیم که در اختیار طلب‌کاران توانیر قرار بگیرد، عنوان کرد: عمده طلب‌کاران شرکت توانیر تولید‌کنندگان برق هستند که براساس میزان طلبی که از ما دارند در لیست 2000 میلیارد تومانی قرار گرفته‌اند.

مدیرعامل توانیر در خصوص میزان بدهی توانیر تاکید کرد: بدهی شرکت توانیر بخش‌های مختلفی دارد که بخشی از آن به بانک‌ها و بخشی به تولید‌کنندگان خصوصی است.

کردی با بیان این‌که حدود 10 هزار میلیارد تومان به تولید‌کنندگان برق بدهکار هستیم، خاطر نشان کرد: براساس تمهیدات در نظر گرفته شده قصد داریم که این میزان بدهی را جبران کنیم.

وی در خصوص صادرات برق گفت: دیدگاه ما این است که صادرات برق می‌تواند تاثیرات مطلوبی را برای کشور داشته باشد و اگر بتوانیم به شبکه‌های بزرگی همچون شبکه برق روسیه متصل شویم و در زمان پیک تبادل داشته باشیم، قطعا می‌توانیم گام‌های بزرگی را برداریم.

مدیر عامل توانیر ادامه داد: میزان ارزآوری صنعت برق سالانه 600 میلیون دلار است و قصد داریم که میزان صادرات را افزایش دهیم.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo