به گزارش برق نیوز، دکتر “مهدی احسان” با بیان این مطلب که انرژی یک برنامه‌ریزی کلی در هر مملکتی است، اظهار داشت: برای بسترسازی صادرات انرژی در قدم اول باید برنامه‌ریزی انرژی انجام شود که این برنامه ریزی تمامی صورت های تولید انرژی و نیازها را بررسی کرده و بر آن اساس مشخص می‌کند که تا چند سال آینده روی کدام انرژی‌ها و چقدر باید برنامه‌ریزی کرد.

 او ادامه داد: در تمام دنیا از جمله در کشور ما روند تولید، انتقال و توزیع حالت انحصاری دارد که یا در دست دولت و یا در اختیار شرکت خصوصی است، اما از چند سال گذشته تصمیم گرفته شد که برق را به بازار بیاورند و از حالت انحصاری خارج کنند. این قضیه ورود مسائل اقتصادی را در برق ایجاد کرد.

وی ادامه داد: بر اساس نمودار میزان  مصرف انرژی از سال ۲۰۰۰ تا ۲۱۰۰ ، انرژی خورشیدی انرژی قابل توجهی در جهان خواهد بود، هر چند اکنون زیاد پر اهمیت نیست، ولی در دهه‌های آینده پر رنگ خواهد شد.

احسان با بیان اینکه آینده برای استفاده از انرژی خورشید است، ادامه داد: کشورهای غربی پیشرفت خوبی در این زمینه داشتند و کشور ما هم فعالیت‌هایی داشته است، ولی موانع و هشداری وجود دارد و آن اینکه اگر بخواهیم خیلی این انرژی را رایج کنیم،  ما واردکننده سلول های خورشیدی  می‌شویم و بازار ما از این سلول های خورشیدی چینی پر بشود.

 او ادامه داد: این نگرانی وجود دارد که حجم بالایی از کانورترها در محل‌های غیر قابل اعتماد ساخته و وارد بازار شود؛ البته در این مورد وزارت نیرو در حال کار و فعالیت است.

 احسان ادامه داد: برق تولید شده با انرژی خورشیدی یا باد را به قیمت حدود۹۰۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت از تولیدکننده می‌خرد، اما تعرفه برقی که به وزارت نیرو پرداخت می‌شود، هر کیلووات ساعت حدود ۶۰ تومان است.

او با بیان اینکه پتانسیل ایران برای توسعه انرژی خورشیدی و بادی بسیار خوب است، ادامه داد: سازمان انرژی‌های نو و مرکز تحقیقات نیرو منابع خوبی برای کسب اطلاعات در این زمینه هستند.

 گفتنی است رویداد پیوند آب و انرژی شریف طی روزهای 11 تا 13 اسفند ماه 94 برگزار خواهد شد و ضمن این رویداد مسابقه‌ای برگزار خواهد شد که علاوه بر ارایه ایده‌ها، طرح‌ها و معرفی آنها به شرکت‌ها و نهادهای مربوطه، ایده‌هایی را که پتانسیل صنعتی شدن دارند، تا مرحله تجاری سازی پیش خواهد برد.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo