به گزارش برق نیوز، به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی، 1500 خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) استان به نیروگاه های خانگی خورشیدی مجهز خواهند شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی گفت: طرح پایلوت احداث 12 نیروگاه خورشیدی خانگی خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) در استان به زودی آغاز می شود.

علیرضا صبوری با بیان این که اجرای طرح پایلوت با حضور مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان مورد موافقت قرار گرفته است افزود: همچنین مقرر شد تا پایان سال 1396، برای هزار و پانصد خانوار تحت پوشش این نهاد در استان نیز نیروگاه خورشیدی خانگی احداث شود.

وی یادآور شد: کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان شمالی اعطای وام به این خانوارها را تقبل کرده است و مقرر شده بازپرداخت اقساطی این وام از محل فروش انرژی تامین شود.

مجری پروژه های انرژی های تجدید پذیر شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی نیز در این باره گفت: 12 خانوار طرح پایلوت، از روستاهای شهرستان اسفراین انتخاب شده اند و با اتمام فاز مطالعاتی کار، عملیات احداث نیروگاه های خورشیدی 5 کیلوواتی برای این خانوارها آغاز می شود.

اسماعیل حسین پور افزود: برق تولیدی سالانه هر یک از این نیروگاه های مقیاس کوچک حدود 9 هزار و 125 کیلووات ساعت خواهد بود و مطابق تعرفه وزارت نیرو، بالغ بر 73 میلیون ریال درآمد سالانه برای هر خانوار به همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: مطابق برنامه تعیین شده، بخشی از این مبلغ صرف بازپرداخت تسهیلات و مابقی به عنوان درآمد به این خانواده ها تعلق خواهد گرفت.

وی با اشاره به بضاعت اندک این خانوارها خاطرنشان کرد: با محقق شدن پروژه احداث 1500 نیروگاه 5 کیلوواتی دیگر برای سایر اعضای این نهاد در استان، علاوه بر بهره مندی استان از انرژی تولیدی این نیروگاه ها، خانوارهای یاد شده نیز از منبع درآمد مطمئن برخوردار خواهند شد.
عملیات احداث این نیروگاه ها توسط پیمانکاران مورد تایید شرکت توزیع برق خراسان شمالی انجام خواهد شد.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo