صمد تقی زاده، افزود: نیاز به انرژی های پاک مانند انرژی امواج دریا در حال افزایش بوده و در بین منابع انرژی تجدید پذیر، انرژی امواج دریا نقش بسیار برجسته ای ایفا می کند.

وی اظهار کرد: نمونه اختراع ساخته شده در استان گیلان در ساحل منطقه لوندویل بصورت عملی تست شده و نتایج مطلوبی از آن حاصل شده است.

استادیار گروه مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد مراغه یادآور شد: هزینه های نگهداری و تعمیرات کمتر بدلیل سادگی در طراحی و عدم تماس قطعات هزینه بر با آب، قابلیت تنظیم سرعت دورانی ژنراتور در شرایط مختلف امواج، قابلیت ذخیره انرژی موج، عدم استفاده از تجهیزات گران قیمت و نصب بسیار ساده و عدم نیاز به متخصص برای نصب مجموعه از مزایای این طرح است.

تقی زاده، ادامه داد: استفاده از آن برای افزایش زمان حرکت دورانی بین دو موج، دانش فنی بومی و امکان پشتیبانی فنی و در دسترس بودن قطعات یدکی، در نظر گیری شرایط واقعی دریا در طراحی مجموعه از جمله تغییر تراز دریا، شرایط متغیر امواج و تدابیر لازم برای شرایط طوفانی برای جلوگیری از آسیب به مجموعه، دیگر مزایای این طرح است.

وی گفت: این طرح دارای شاسی مدولار با امکان مونتاژ و دمونتاژ سریع و حمل و نقل آسان حتی با خودروی سواری، قابلیت نصب در بسترهای با شیب و عمق متفاوت و عدم نیاز به هرگونه تغییرات و یا کار عمرانی در بستر دریا و امکان برداشته شدن مجموعه به منظور استفاده از ساحل برای مقاصد دیگر از جمله صنعت توریسم بوده که می توان این ویژگی ها را در مزایای آن قرار داد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه نیز در این ارتباط گفت: دکتر تقی زاده، عضوهیات علمی و استادیار گروه مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه این طرح را پس از طراحی، طی یک سال کار تحقیقی و عملی در استان گیلان بررسی و نتایج آن را در فصل ها و زمان های مختلف بدست آورده است.

محمدرضا ولیلو افزود: اختراع یادشده با حمایت های معنوی و مادی این واحد دانشگاهی انجام شده که در این راستا دانشگاه آزاد از مراحل صفر تا 100 این طرح در کنار این محقق و پژوهشگر بوده و برای اجرای آن حدود 100 میلیون ریال اعتبار کمک کرده است.

وی اظهار کرد: این دانشگاه در خصوص حمایت از جامعه نخبه و پژوهشگران به منظور رفع مشکلات جامعه برنامه مدونی داشته که هم اکنون پنج طرح علمی که توسط دانشجویان و اساتید در دست طراحی و اجرا دارد.

این اختراع بعد از اخذ تاییدیه علمی در کمیته مالکیت فکری منطقه شمال غرب کشور ( مستقر در دانشگاه تبریز )، در اداره کل مالکیت صنعتی با شماره 87214 و با طبقه بندی بین المللی G01B;H02B;H03B در 23 آبان سال جاری به ثبت رسیده است.

اختراعی جدید جهت تولید برق از امواج دریا+تصویر

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo