به گزارش برق نیوز، حسن عظیمی گفت: از سال 1392 تاکنون شش اختراع طراحی کردیم که دو اختراع ثبت شده و چهار اختراع دیگر در مرحله نهایی ثبت قرار دارد.

وی افزود: تست فاز غیر تماسی (3 ولت تا 700 هزار ولت)، فازیاب غیر تماسی هوشمند،  ربات مسیریاب فاز، سیستم هوشمند ایمنی زنبور و افزایش عسل، هوشمند سازی کوادکوپتر بر اساس میدان الکتریکی وفازمتر غیر تماسی هوشمند ( 750 کیلو ولت)از اخترعات تیم ما است.

این مخترع با بیان اینکه فوت یکی از دوستان دکل بندم در سال 1392 به دلیل برق گرفتگی  سبب شد تا به فکر ساخت سیستمی برای شناسایی برق دار بودن یا نبودن سیم ها از فاصله دور بیفتم، اضافه کرد: پس از مدتی موفق به ساخت تست فاز هوشمند شدم که در سه نمونه مختلف با کارایی های متفاوت به مرحله ساخت رساندم.

وی با اشاره به اینکه این دستگاه براساس شناسایی میدان های الکتریکی طراحی شده و میزان گیرندگی آن نسبت به میزان ولتاژ موجود در سیم متغیر است، گفت: این دستگاه توانایی شناسایی 3 ولت تا 700 هزار ولت را بدون تماس دارد که تا کنون هیچ نمونه ای در دنیا نداشته است.

این مخترع با بیان اینکه در حال حاضر سیم بان‌های شرکت توزیع برای تشخیص برق دار بودن سیم ناچار به بالارفتن از تیر۱۲ متری و تست از طریق فازمتر تماسی با سیم برق دار هستند  که خطراتی چون برق گرفتکی و سقوط را به دنبال دارد، افزود: متاسفانه در شهرستان گلوگاه که شغل بیشتر افراد سیم بانی است، آمار مرگ و میر ناشی از این خطرات به 1350 کشته و 200 مصدوم رسیده است.

وی تصریح کرد: با استفاده از دستگاه تست فاز هوشمند که قابلیت شناسایی ولتاژ برق از فاصله ۶۰ متری را دارد، خطر جانی در میان دکل بندان و تمامی صنایعی که با برق سروکار دارند از بین می رود.

عظیمی با ابراز گلایه مندی از مسئولین کشوری به دلیل ۳ سال تلاش برای جلب رضایت آنان در جهت تجاری سازی طرح تست فاز هوشمند برای نجات جان دکل بندان، افزود: با توجه به اینکه دستگاه فوق دارای تاییدیه های مختلف از سازمان‌های معتبر کشوری همچون پژوهشگاه نیرو، دانشگاه نوشیروانی بابل، دانشگاه علمی- کاربردی بهشهر، شرکت تانش و شرکت نصر نیروی یزد است و همچنین در سال 1392 این دستگاه توانست مقام اول در کارگروه برق و الکترونیک کشور را به خود اختصاص دهد ولی هنوز نتوانستم برای تجاری سازی آن حمایتی دریافت کنم.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo