به گزارش برق نیوز، فرهاد شبیهی، با اشاره به وضعیت انرژی خورشیدی در استان مرکزی، افزود: همچنین در استان نزدیک به 700 مگاوات درخواست سرمایه‌گذاری در انرژی‌های خورشیدی ارائه شده که در این خصوص مباحثی در واگذاری زمین وجود دارد و قراردادها در حال پیگیری بوده و استانداری مرکزی نیز برای این مهم حمایت می‌کند.

وی تاکید کرد: با نهایی شدن این اتفاقات، بخشی از تامین انرژی خورشیدی که شاید معادل تامین انرژی نیروگاه شازند شود، میسر خواهد شد. این مهم کمی زمانبر است و باید محدودیت‌ها رفع شوند.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای باختر استان مرکزی در خصوص استفاده عمومی از انرژی خورشیدی نیز عنوان کرد: این شرکت در دو سال گذشته در سطح استان 34 مسجد و مدرسه را مجهز به انرژی خورشیدی کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر طبق مصوبات هیات وزیران امسال همه دستگاه‌های اجرایی موظف هستند حداقل  20درصد از منابع مصرفی خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کنند. اخیرا با همه دستگاه‌های اجرایی استان مکاتبه کرده‌ایم و در کارگروه پدافند غیرعامل استان نیز به دنبال ایجاد انگیزه جهت جایگزینی این انرژی به جای انرژی‌های فسیلی هستیم.

شبیهی بیان کرد: در حوزه مردمی تا سال گذشته 50 درصد هزینه‌های استفاده از انرژی‌های فتوولتاییک را یارانه می‌دادیم که تعدادی از افراد از آن استفاده کرده و برخی استفاده نکردند، اما در مجموع اگر موضوع اقتصاد انرژی حل شود مردم بیشتر به سمت انرژی نو تمایل پیدا خواهند کرد.

وی افزود: ما حتی نمی‌توانیم مابه‌التفاوت نرخ انرژی خورشیدی را از دولت بگیریم و از دیدگاه وزارت نیرو این هزینه‌ها اقتصادی نیست یعنی یک تفاوت معناداری بین درآمدها و هزینه‌ها در حوزه انرژی و بین منابع و مصارف در حوزه سرمایه‌گذرای وجود دارد.

شبیهی گفت: نرخ هزینه تمام شده بالاست و اینکه یک سوم از این هزینه را از مردم می‌گیریم پاسخگوی هزینه‌ها نیست.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo