به گزارش برق نیوز، محسن نجفی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران گفت: این برنامه ملی در 27 و 28 مهرماه در دانشگاه صنعتی اراک جریان دارد و رویکرد آن ارتباط مؤثر با مراکز علمی و صنعتی کشور در حوزه مهندسی برق و کنترل است.

وی توضیح داد: دانشگاه صنعتی اراک به نمایندگی از مراکز علمی استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی و چهارمین قطب صنعت کشوربه دنبال برگزاری نخستین همایش منطقه ای کنترل و ابزار دقیق با محوریت اهداف اقتصاد مقاومتی است.

رئیس دانشگاه صنعتی اراک، محورهای این همایش ملی را در بخش کنترل صنعتی شامل دانش فنی ابزار دقیق و اتوماسیون صنعتی، الگوسازی و شناسایی سیستم های کنترل خطی و غیرخطی، تطبیقی، بهنگام، مقاوم، بهینه، پیشبین، رویداد گسسته، تحت شبکه، فازی، عصبی، بر مبنای الگوریتم های تکاملی، پردازش سیگنال و تصویر، ابزاردقیق و اتوماسیون صنعتی، حسگرها، عمگرها، آنالایزرها، پروتکل های ارتباطی، شبکه های صنعتی، مانیتورینگ، میکروکنترلر، بیوسنسور، اینترنت اشیاء، روش های نوین و کاربردهای بین رشته ای علم کنترل، کاربرد سیستم های کنترل در ساخت و تولید، صنایع فلزی، نفت، گاز و پتروشیمی، علوم زیستی و شناختی، اینترنت، شبکه های هوشمند برق، کاربردهای کنترل و ابزار دقیق در شبکه های توزیع، شهرها و ساختمان های هوشمند عنوان کرد.

رئیس کنفرانس ملی اتوماسیون برق و کنترل صنعتی گفت: محورهای حوزه اتوماسیون سیستم های قدرت نیز شامل اتوماسیون شبکه های توزیع، اتوماسیون و مدیریت خطا، روش های مانیتورینگ پست و شبکه، مانور اتوماتیک شبکه، کنترل و دیسپاچینگ شبکه، مکانیزاسیون شبکه های توزیع هوشمند، مدیریت مصرف و شبکه های هوشمند، بهینه سازی الگوی مصرف، نقش تعرفه ها در الگوی مصرف و مدیریت بار، مدیریت بار در حضور وسایل نقلیه الکتریکی، پاسخگویی بار، شبکه های هوشمند و کنترل خاموشی هاو بهبود بهره برداری بیان کرد.

نجفی،کاهش هزینه نگهداری، رویت پذیری، زیرساخت های شبکه های هوشمند، واحدهای تولید پراکنده و منابع انرژی تجدیدپذیر، نحوه اتصال این واحدها به شبکه، بهره برداری به صورت منفک از شبکه، بررسی اقتصادی بهره برداری از واحدهای تولید پراکنده، ریزشبکه ها، ذخیره سازهای انرژی الکتریکی حفاظت و ایمنی در شبکه های قدرت، طراحی و ساخت تجهیزات حفاظتی، طراحی سیستم های حفاظتی، ایمنی و حریم در شبکه های قدرت، حفاظت شبکه های توزیع در حضور منابع تولید پراکنده، حفاظت در ریزشبکه، روش های ارتباطی در سیستم های حفاظتی و فناوری اطلاعات و GIS در سیستم های قدرت را از دیگر محورها در حوزه اتوماسیون سیستم های قدرت عنوان کرد.

وی گفت: در این کنفرانس ملی پنج میزگرد تخصصی با محوریت صنایع بزرگ پیش بینی شده است که انتخاب عنوان میزگردها با تبادل نظر متخصصان و کارشناسان صنعتی و علمی بوده است.

رئیس دانشگاه صنعتی اراک گفت: در این کنفرانس ملی، استادان مراکز آموزش عالی استان مرکزی، دانشگاه های علم و صنعت، خواجه نصیرالدین طوسی و صنعتی اصفهان حضور دارند.
نجفی افزود: از بین 40 مقاله ارسالی به دبیرخانه این کنفرانس ملی پس از بررسی استادان 10 مقاله برتر انتخاب و در مجلات علمی منتشر می شود.

وی، اتوماسیون سیستم های قدرت، مدیریت مصرف انرژی، واحدهای تولیدی پراکنده، منابع انرژی، مدیریت مصرف و شبکه هوشمند، حفاظت و ایمین در شبکه قدرت و فناوری اطلاعات را از محور موضوعات مقالات ارسالی به این کنفرانس عنوان کرد.

رئیس کنفرانس ملی اتوماسیون برق و کنترل صنعتی گفت: در این کنفرانس کارگاه های آموزشی شامل روشنایی شهری، طراحی و پیاده سازی کنترل ها و طرح توجیهی با رویکرد اقتصاد مقاومتی در حاشیه کنفرانس ملی برگزار می شود.

وی، گروه صنعتی شایان برق، پژوهشگاه نیرو، آلومینیوم ایران، دانشگاه علم و صنعت، شرکت برق منطقه ای باختر، شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا، دانشگاه تفرش، انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران را از جمله شرکت های حمایت کننده این کنفرانس و همایش ملی معرفی کرد.
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان مرکزی گفت: بخش عمده مصرف برق این استان در حوزه روشنایی و صنعت صرف می شود که استفاده از برق در حوزه روشنایی به شکل سنتی و غیرعلمی صورت می گیرد.

محمد اله داد افزود: آلودگی نوری موضوعی است که با سلامت در ارتباط است ولی کمتر به آن پرداخته شده و ضروری است برای حفظ سلامتی از روشنایی استاندارد در محیط استراحت و کار استفاده شود.

وی اظهار کرد: استان مرکزی سال گذشته موفق شد رتبه دوم را در مدیریت مصرف برق در بخش خانگی و صنعتی کسب کند.

116 هزار دانشجو در 80 موسسه آموزش عالی در استان مرکزی به تحصیل اشتغال دارند.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo