به گزارش برق نیوز، محمد مصطفي نجفيان مديرعامل شركت توزیع برق کردستان گفت: با توجه به توافق انجام شده با سازمان انرژي هاي نو در خصوص انعقاد قرار داد برق توليد شده از نيرو گاه هاي خورشيدي و بادي با مشتركان برق، اين شركت آماده انعقاد قرار داد خريد با مشتركين خانگي متقاضي احداث نيروگاه هاي تجديد پذير است.

وي افزود: حداكثر ظرفيت پيش بيني شده براي توليد انرژي خورشيدي از مشتركان برق استان 100 كيلو وات است و هر مشترك تا حد سقف قدرت انشعاب خود مي تواند به احداث نيروگاه خورشيدي اقدام كند.

نجفيان با بيان اينكه مدت عقد قرار داد بيست ساله است، در خصوص تعرفه خريد برق توليدي تصريح كرد: براساس ابلاغ مصوبه وزير نيرو نرخ خريد برق براي نيروگاه هاي كمتر از 20 كيلووات، براي هر كيلو وات ساعت انرژي توليدي 8 هزار ريال و براي نيروگاه هاي بالاتر از 20 كيلو وات تا سقف 100 كيلووات 7 هزار ريال به ازاي هر كيلو وات ساعت انرژي است.

وي با اشاره به اينكه سرمايه گذاري در بخش انرژي خورشيدي با توجه به شرايط پيش بيني شده مقرون به صرفه است، افزود: براساس برآوردهاي انجام شده و با توجه به شرايط محيط و كيفيت و نحوه بهره برداري از تجهيزات، زمان بازگشت سرمايه از 3 الي 4 سال است و اين نشان مي دهد كه انرژي خورشيدي مي تواند زمينه مناسب براي سرمايه گذاري بخش خصوصي باشد.

نجفيان ادامه داد: با توجه به اطلاع رساني هايي كه از كانال هاي مختلف در سطح استان انجام شده است، تاكنون چندين مشترك به منظور سرمايه گذاري به شركت توزيع و شهرستان هاي تابعه مراجعه كرده اند و با بررسي شرايط لازم زمينه انعقاد قرار داد فراهم شده است.

وي به جلسه ماه گذشته با مسئولان كميته امداد امام خميني(ره) اشاره كرد و افزود: شرايط و تسهيلات لازم براي مددجويان كميته امداد و جهت احداث نيروگاه هاي خورشيدي فراهم شده است و اميدواريم در راستاي ايجاد در آمد پايدار و توسعه فرصت هاي شغلي مددجويان در آينده شاهد ورودمددجويان به موضوع توليد انرژي خورشيدي باشيم.

نجفيان افزود: در سال جاري در دو مرحله تعداد 120 واحد نيروگاه خورشيدي 5 كيلوواتي با استفاده از اعتبارات كميته امداد امام خميني(ره) براي مددجويان تحت پوشش در قالب طرح بركت آفتاب مصوب شده است كه در حال حاضر با جلسات و مكاتبات مربوطه با آن نهاد در حال بررسي شرايط نصب و بهره برداري و عقد قرار داد مي باشيم.

وي هدف از اجراي اين طرح از سوي وزارت نيرو را گسترش استفاده از انرژي هاي نو در سطح كشور بيان كرد و افزود: استان كردستان از لحاظ شرايط اقليمي، جغرافيايي شرايط مناسبي جهت احداث نيروگاه هاي خورشيدي دارد و اميدواريم با ورود بخش خصوصي به موضوع توليد انرژي هاي نو و پاك، شاهد توسعه استفاده از انرژي هاي پاك در استان باشيم.

وي در پايان با اشاره به اينكه هزينه ساخت هر كيلووات انرژي خورشيدي 50 الي 60 ميليون ريال است، از فعالان بخش خصوصي دعوت كرد با نگاه جدي به موضوع توليد انرژي خورشيدي و بادي وارد شوند زيرا كه اين موضوع در آينده نزديك يكي از زمينه هاي جذاب و سودده براي سرمايه گذاران خواهد بود.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo