به گزارش برق نیوز به نقل از اورامی، اولین نیروگاه زمین گرمایی کشور در شهرستان مشگین‌شهر، با 11 چاه با عمق‌های مختلف در دامنه سبلان حفاری شده که در آینده می‌بایست توسعه یابد.

 کارشناسان این نیروگاه معتقد هستند وسعت منطقه به گونه‌ای است که به احتمال 90 درصد در این نیروگاه 141 مگاوات برق تولید می شود و البته با ضریب احتمال کمتر نیز شاید بتوان 290 مگاوات برق نیز در این نیروگاه تولید کرد.

 چاه‌های حفاری شده در دامنه سبلان با عمق‌های مختلف هستند که از چاه شماره 2 این نیروگاه برای تزریق و از چاه شماره 6 آن برای تولید با ظرفیت 4/5 مگاوات توان استفاده می‌شود در حالی که اگر ظرفیت کلیه چاه‌ها استفاده شود می‌توان 31 مگاوات برق تولید و وارد مدار کرد.

 این نیروگاه با قرار داد 30 ماهه آغاز به کار کرده که در خرداد سال 1394 عملیات عمرانی و فنداسیون آن شروع و تکمیل شده است که با یک سال بهره‌برداری در اسفند سال 1396 واگذار می‌شود.

این پروژه طبق برنامه زمان‌بندی شده 40 درصد پیشرفت داشته که 60 درصد باقی مانده نیز مربوط به خرید 35 قلم تجهیزات است که بخش عمده آن تجهیزات مربوط به توربین و ژنراتور می‌باشد و تا خرداد ماه این نیروگاه شروع به فعالیت می‌کند.

 ولی ملکی نماینده مردم مشگین‌شهر در مجلس شورای اسلامی در خصوص توسعه این نیروگاه می‌گوید: با تکمیل نیروگاه و تولید 5 مگاوات برق زمینه برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در این شهرستان فراهم می‌شود به طوری که در حال حاضر سرمایه‌گذاری آماده سرمایه‌گذاری برای تولید 20 مگاوات می‌باشد که بعد از بره برداری وارد عرصه می‌شود.

 

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo