چکیده:

امروزه رشد روز افزون قيمت گاز طبيعي و نفت، كاهش سوخت هاي فسيلي و افزايش گازهاي گلخانه اي موجب شده است كه استفاده از انرژي هاي تجديدپذير همچون باد، خورشيد، ژئوترمال، بيوماس و … به عنوان منبعي تميز، تمام ناشدني، نامحدود و سازگار با محيط زيست مورد توجه بيشتري قرار بگيرد. اما در بين منابع موجود انرژي هاي تجديد پذير، انرژي بادي و خورشيدي به دلايل فراواني، دسترسي آسان و سهولت تبديل شدن به انرژي الکتریکی از محبوبیت ويژه اي برخوردارند.

 امروزه با توليد انبوه و اقتصادي انواع توربين هاي بادي و سلول هاي خورشيدي يا فتوولتایيك، استفاده از انرژي هاي بادي و خورشيدي براي تأمين نياز انرژي ساختمان ها و استقلال انرژي آن ها و حتي فروش انرژي مازاد نياز ساختمان به شركت هاي برق بسيار مورد توجه قرار گرفته است. بدلیل طبیعت نامنظم باد می توان سیستم تامین انرژی را با نصب باتری که یکی از عناصر ذخیره کننده انرژی است، کامل نمود.

 توربين هاي بادي بايد به يك منبع ذخيره ساز انرژي متصل شوند تا در زمان هايي كه انرژي باد به اندازه كافي در دسترس نمي باشد، بتوان از باتری كه در زمان هاي مناسب شارژ شده، استفاده و ميزان توليد و مصرف را كنترل نمود. جهت مدلسازی، ارزیابی فنی، اقتصادی و زیست.

این مقاله توسط علی دارایی، شروین صمیمیان طهرانی، غلامحسین ریاحی دهکردی و پیمان سلمانپور بندقیری در دومین کنفرانس فناوری و مدیریت انرژی منتشر شده است. مشاهده ی متن کامل آن در لینک زیر:

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo