به گزارش برق نیوز: هفتمین مجمع سالانه آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر (آیرینا) طی روزهای ۱۴ و ۱۵ ژانویه ۲۰۱۷ میلادی در شهر ابوظبی کشور امارات متحده عربی برگزار گردید.

در این نشست مدیر عامل سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) طی بیانیه‌ای به هدف توسعه ظرفیت برق تولیدی از منابع انرژی‌ تجدیدپذیر در طی ۵ سال آینده در ایران، تا میزان۵۰۰۰ مگاوات اشاره نمود که این مهم از طریق مکانیسم خرید تضمینی برق (PPA) و مشارکت بخش خصوصی محقق خواهد گردید.

صادق زاده با اشاره به توافق تغییرات آب و هوایی سال ۲۰۱۵ میلادی (COP۲۱)، بیان نمود که یکی از مهمترین چالش‌ها و مباحث طرح شده، نقش کشورهای در حال توسعه در زمینه کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای در توافقات جدید است.

برای تحقق مشارکت کشورهای در حال توسعه رفع کلیه موانع موجود (تحریم‌های بین‌المللی)، انتقال دانش فنی و توسعه فناوری‌های نوین، با مشارکت کنوانسیون های بین المللی ضروری است.

برای این منظور وی بصورت مشخص پیشنهاد نمود منابع مالی صندوق اقلیم سبز(Green Climate Fund) بجای کمک های کم اثر به کشورهای کوچک به خرید حق استفاده از فناوری ها و انتشار رایگان این فناوری ها در کشورهای در حال توسعه اختصاص یابد.

بدین ترتیب مانع اصلی فراروی کاهش انتشار آلاینده های زیست محیطی برطرف می شود.

این گزارش می افزاید: پیشنهاد کشورمان مورد استقبال بسیار زیاد کشورهای عضو قرار گرفت.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo