به گزارش برق نیوز، به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی، مدیرعامل این شرکت از امضای قرارداد بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور در خراسان شمالی خبر داد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی گفت: پس از ماه ها تلاش و پیگیری برای رفع موانع سرمایه گذاری، سرانجام قرارداد فاز اول احداث بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور با ظرفیت 30 مگاوات به امضای سانا (سازمان انرژی های نو ایران) رسید.

علیرضا صبوری با اشاره به این که این نیروگاه با مشارکت و سرمایه گذاری مستقیم کشورهای سوئیس و ایتالیا احداث خواهد شد اظهار داشت: به گفته سرمایه گذاران این پروژه، عملیات اجرایی ظرف 3 الی 4 هفته آینده آغاز می شود.

وی اظهار داشت: زمین 60 هکتاری در ضلع غربی کارخانه آلومینای جاجرم که در مجاورت پست 400 کیلوولت این شهرستان قرار دارد، برای احداث پروژه در نظر گرفته شده است.

مقام ارشد شرکت توزیع برق استان با اشاره به بخشنامه توانیر مبنی بر استفاده حداکثری سرمایه گذاران از تجهیزات و امکانات بومی گفت: طرف سرمایه گذار به جز پنل ها و اینورترها، از تمامی ظرفیت های بومی برای احداث پروژه بهره برداری خواهد کرد.

وی افزوده شدن 17 درصد به مبلغ تضمینی خرید برق از سرمایه گذاران را سیاست تشویقی برای این نوع همکاری عنوان و تصریح کرد: چنان چه دیگر سرمایه گذاران از 100 درصد امکانات بومی استفاده کنند، تا 30 درصد به مبالغ وعده داده شده خرید برق، افزوده خواهد شد.

صبوری نیاز برق شهرستان های گرمه و جاجرم را حدود 32 مگاوات اعلام و یادآور شد: با توجه به احداث این نیروگاه، از این پس بخش اعظم برق مصرفی این شهرستان از جمله برق مورد نیاز صنعت بزرگی چون آلومینای جاجرم، از نیروگاه خورشیدی یاد شده تامین خواهد شد.

وی همچنین به طرح توسعه نیروگاه های خورشیدی در استان اشاره کرد و گفت: شرکت سرمایه گذار سوئیسی تا 300 مگاوات احداث نیروگاه در شهرستان های شیروان، اسفراین، بجنورد و جاجرم را در دستور کار دارد که به تدریج مورد بهره برداری قرار می گیرد.

برای احداث نیروگاه 30 مگاواتی خورشیدی در خراسان شمالی، 40 میلیون یورو معادل هزار و 200 میلیارد ریال هزینه خواهد شد.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo