به گزارش برق نیوز، کارشناس ارشد انرژی شرکت برق منطقه‌ای استان زنجان گفت: اولین مرکز تست توربین‌های بادی در استان زنجان افتتاح می‌شود که در نوع خود در سطح کشور منحصر به فرد است.

مجید رهروی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا منطقه زنجان، اظهار کرد: سایت تست توربین‌های بادی در روستای علی‌آباد شهرستان ابهر در زمینی به مساحت 18 هکتار در حال راه‌اندازی است و ساخت ساختمان‌های اداری آن پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته است و احداث آن‌ها ادامه دارد. همچنین دکل بادسنجی 100 متری نیز برای ثبت اطلاعات در محل نصب شده است.

وی ادامه داد: توربین‌های بادی در دهه‌های اخیر از لحاظ ابعادی بسیار بزرگ‌تر شده‌اند، این در حالی است که قیمت انرژی‌های بادی رو به کاهش است. قیمت انرژی تولیدی توسط هر توربین روند رو به رشدی داشته است. ساخت نمونه اولیه از توربین بادی مگاواتی بسیار زمان‌بر و پرهزینه است. بنابر‌این عبور سریع از مرحله تولید نمونه اولیه از محصول توربین‌های بادی به سمت تولید حجم بالایی از این محصول دارای ریسک بالایی است که ممکن است منجر به ضررهای جبران‌ناپذیری برای تولیدکننده شود.

رهروی با اشاره به افزایش استفاده از انرژی‌های بادی عنوان کرد: با رشد روزافزون استفاده از انرژی باد و توربین‌های بادی توان بالا در حد چند مگاوات در شبکه‌های قدرت و سرمایه‌گذاری عظیم در این حوزه، لزوم شناخت رفتار و دینامیک این‌ نوع از منابع تولید انرژی بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه کارفرمای مرکز تست توربین‌های بادی شرکت مادر تخصصی توانیر با همکاری شرکت برق منطقه‌ای استان زنجان است، افزود: برآورده کردن استاندارد‌های لازم و حداقل ریسک طراحی و خطاهای تولید که هزینه‌های بالایی در حین تولید و استفاده از محصول ایجاد می‌کنند و صحت سنجی عملکرد تجهیزات مورد استفاده، تنظیم کردن مدل‌ها، سیستم کنترلی و سیستم حفاظتی از دلایل انجام تست بر روی توربین‌های بادی است.

رهروی در خصوص دلیل انتخاب این منطقه برای ساخت مرکز تست توربین‌های بادی، گفت: مکان‌یابی این منطقه را پژوهشگاه نیرو انجام داده است و یکی از دلایل این انتخاب باد مناسبی است که در طول سال در این منطقه می‌وزد و این مرکز می‌تواند تست توربین‌هایی را که در خارج از کشور و یا در داخل ساخته شده‌اند، نیز انجام دهد، اگرچه پیش‌تر برخی از این تست‌ها در خارج از کشور انجام می‌شد.

وی با اشاره به مجموع آزمون‌های قابل انجام بر روی توربین‌های بادی در این مرکز یادآور شد: تست پره در مقیاس واقعی و تست دینامومتری و تست‌های میدانی توربین از جمله تست‌هایی است که در این مرکز قابل انجام است.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo