به گزارش برق نیوز، علی اوسط هاشمی در جریان سفر به بندر گوادر پاکستان در دیدار با سروزیر ایالت بلوچستان، اظهار داشت: همکاری در زمینه های گوناگون موجب توسعه دو استان خواهد شد و تحقق این امر مستلزم اراده و پشتکار طرفین است.

وی افزود: مولفه ای چون امنیت، بستر را برای هرگونه سرمایه گذاری و جهش توسعه ای میسر می کند و در این راستا جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا توان امنیتی و اطلاعاتی خود را در اختیار کشور پاکستان قرار دهد.

نماینده عالی دولت در سیستان و بلوچستان بیان کرد: بدانیم برقراری ارتباط بین مرزبانان جمهوری اسلامی ایران و پاکستان موجب کاهش شرارت در مرز می شود و باید در این زمینه کوشا بود.

رئیس شورای تامین سیستان و بلوچستان بیان داشت: وجود ارتش قدرتمند پاکستان و اقتدار نظامی و انتظامی ایران با هم افزایی موجب اقبال سرمایه گذاران به این منطقه خواهد شد.

وی افزود: هم اینک جغرافیای اسلام مورد تهدید قرار گرفته و صیانت از اسلام نیازمند هم افزایی نظامی کشورهای اسلامی است.

هاشمی در بخش دیگری از سخنانش به مباحث اقتصادی دو استان سیستان و بلوچستان ایران و بلوچستان پاکستان اشاره کرد و گفت: سیستان و بلوچستان آماده همکاری در زمینه های گوناگون صنایع بزرگ چون سدسازی، نیروگاه و غیره با کشور همسایه است.

استاندار افزود: انعقاد قرارداد برای صادرات هزار مگاوات برق به کشور پاکستان پس از بررسی های کارشناسی در اولویت قرار دارد.

هاشمی با اشاره به صادرات گاز به پاکستان گفت: چابهار در آینده ای نزدیک برخوردار از نعمت گاز خواهد شد که این امر راه را برای صادرات به ایالت بلوچستان میسر خواهد کرد.

 نواب ثناالله زهری، سروزیر ایالت بلوچستان پاکستان نیز در این دیدار اظهار داشت: سفر استاندار سیستان و بلوچستان به بندر گوادر، نقطه عطفی برای همکاری دو استان در جهت توسعه خواهد بود.

وی در ابتدای سخنان خود به مباحث امنیتی میان دو استان اشاره کرد و گفت: مشکلاتی که اشرار در مرزها ایجاد می کنند موجب نگرانی و نارضایتی سیستم امنیتی ایالت بلوچستان شده است.

سروزیر ایالت بلوچستان پاکستان افزود: پاکستان برای مدتی درگیر مباحث تروریستی بود که این امر موجب کاهش روند توسعه می شود.

وی افزود: با انجام عملیات های گوناگون تاکنون توانسته ایم حدود ٩٠ درصد از حوادث تروریستی را کاهش دهیم.

وی گفت: همکاری نظامی دو استان موجب کاهش آسیب از سوی اشرار خواهد شد و به مرور این شرارت ها از بین می رود.

زهری، با اشاره به کمبود برق در ایالت بلوچستان تاکید کرد: پاکستان آمادگی امضای قرار داد هزار مگاوات برق را با ایران دارد.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo