به گزارش برق نیوز ، قادر هنرمند روز پنجشنبه در نشستی با فرماندار خلخال افزود: این طرح به صورت آزمایشی در برخی مناطق عشایری استان با موفقیت اجرا شده و در آینده نردیک تمام عشایر استان از نعمت برق خورشیدی بهره مند خواهند شد.

او گفت: هزینه نصب هر پانل خورشیدی در هر یک از چادرها و آالاچیق های عشایر 20 میلیون ریال است که بر اساس تفاهم نامه امضا شده بین شرکت برق و امور عشایر استان 85 درصد از این هزینه توسط این شرکت و 15 درصد نیز به عنوان خودیاری توسط متقاضیان تامین می شود.
هنرمند اظهار کرد: تامین روشنایی داخل چادرهای عشایر در شب و تامین انرژی مورد نیاز برای آب گرم حمام عشایر از مزایای طرح نصب پانل های خورشیدی در مناطق عشایرنشین استان است.
وی افزود: این طرح در مناطق عشایرنشین خلخال نیز اجرا و عشایر خلخال از برق تولیدی انرژی خورشیدی بهره مند شده اند.

هنرمند با بیان اینکه شهرستان های خلخال و مشگین شهر به عنوان پایلوت اکوتوریسم عشایر در استان اردبیل انتخاب شده اند از برنامه ریزی برای برگزاری جشنواره ملی عشایر استان برای نخستین بار در شهرستان خلخال خبرداد.

وی گفت: این جشنواره که با حضور عشایر و ایلات مناطق مختلف کشور برگزار می شود فرصت مناسبی برای معرفی ظرفیت های گردشگری این شهرستان است.
او افزود: پس از 15 سال انتظار اداره کل امور عشایری استان اردبیل به اداره کل درجه یک امور عشایر در سال جاری ارتقا یافته و به موازات آن ادارات تابعه شهرستان های استان از جمله اداره امور عشایر خلخال به اداره درجه یک ارتقا
می بابند.

عشایر شاهسون در قالب 15 هزار خانوار و جمعیتی بیش از 80 هزار نفر حدود شش درصد از جمعیت استان اردبیل را تشکیل می دهند.
عشایر استان اردبیل به پرورش بیش از 1.5 میلیون واحد دامی مشغول هستند که نیمی از سال را در قشلاقات مغان و نیمی دیگر را در ارتفاعات سبلان و کوههای باغرو و بزغوش سپری می کنند.

عشایر استان اردبیل با تولید سالانه 43 هزار تن شیر ، پنج هزار و 400 تن پنیر ، 12 هزار تن گوشت ، یک هزار و 500 تن پشم و 14 هزار متر مربع انواع فرش ، گلیم و جاجیم به ارزش دو هزار و 500 میلیارد ریال نقش بسزایی در رشد اقتصاد استان اردبیل دارند.
ایل شاهسون سومین ایل بزرگ کشور است.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo