به گزارش برق نیوز، ایجاد شبکه هوشمند می‌تواند ضمن گسترش استفاده از انرژی الکتریکی به عنوان انرژی پاک، امکان استفاده بهره‌ورانه از شبکه و انرژی را فراهم کند به‌همین دلیل نیز وزیر نیرو تاکید مکرری به ارتقا شبکه هوشمند برق دارد و در برخی صحبت‌های خود نیز علت عقب‌ماندگی صنعت برق را در نبود هوشمند سازی می‌داند.

وی هوشمندسازی شبکه های توزیع را عاملی بر کاهش تلفات برق دانسته و معتقد است که باید برای جلوگیری از هدرروی برق به سمت هوشمند کردن شبکه های توزیع حرکت کنیم.

چیت‌چیان در خصوص راهکارهای این وزارتخانه برای جلوگیری از هدرروی برق نیز بر این باور است که راهکارهای فنی بسیار متعددی وجود دارد، از جمله آن‌ها می توان به افزایش ظرفیت ترانس‌ها، انتخاب سطح ولتاژ مناسب و افزایش مقطع سیم‌هایی که به کار گرفته شده، اشاره کرد و این‌ها از مواردی است که بتوان با استفاده از این روش ها میزان تلفات را در شبکه کاهش داد.

به‌گفته وزیر‌نیرو، در حال حاضر کاری که انجام می شود، این است که به سمت هوشمند کردن شبکه توزیع برق حرکت می‌کنیم و بی شک این هوشمندسازی برای کنترل و کاهش تلفات برقی بسیار موثر خواهد یود.

ایجاد شبکه‌ هوشمند مزایای متعددی همچون کاهش خاموشی، کاهش تلفات شبکه، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای از طریق استفاده از منابع مختلف انرژی مانند منابع تجدیدپذیر، مدیریت مصرف با استفاده از وسایل اندازه‌گیری هوشمند، استفاده بهینه از زیرساخت‌های موجود وایجاد امکان ارتباط دوسویه با مصرف‌کنندگان و فروش برق مازاد بر مصرف‌شان به شبکه برق را به‌وجود می آورد.

پتانسیل ایران در حوزه صنعت برق بسیار بالا است و در دولت یازدهم نیز اهتمام ویژه‌ای به این صنعت شده به‌طوری‌که برنامه‌های متعددی را برای پیشرفت این صنعت در نظر گرفته اند که با توجه به این شرایط و تلاش‌های صورت گرفته به‌نظر می‌رسد که‌ پیش‌بینی‌ها و وعده های داده شده برای هوشمند‌سازی شبکه برق عملی شود.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo