به گزارش برق نیوز، شركت هاي برق منطقه اي در سراسر ايران اسلامي مسئوليت خطير انتقال انرژي الكتريكي مطمئن مورد نياز مشتركان برق را به عهده دارند. اين وظيفه مهم به دست متخصصان توانمند و متعهد اين صنعت انجام مي شود. در اين شبكه عظيم و به هم پيوسته، علاوه بر بهره برداري از برق توليد شده، عمليات پايش و كنترل شبكه هاي حساس، با هدف حفاظت از تاسيسات و تجهيزات با ارسال دقيق و بدون وقفه اطلاعات به مراكز ديسپاچينگ برق از طريق سخت افزار و نرم افزار هاي پيشرفته انجام شده و بسيار حائز اهميت است.

محمد داود مجيد پور مجري طرح ديسپاچينگ و مخابرات اين شركت درباره اهميت ارسال اطلاعات به مركز كنترل برق گفت: مراكز مهم و حساس ديسپاچينگ در سطح كشور وظيفه جمع آوري، كنترل و پايش اطلاعات شبكه هاي برق را به نحو مطلوب برعهده داشته تا ماموريت مهم برق رساني بدون وقفه انجام شود. انجام عمليات جمع آوري اطلاعات، توسط تجهيزات مخابراتي نصب شده در پستهاي برق با نرم افزارهاي پيشرفته صورت مي پذيرد.

مجري طرح ديسپاچينگ و مخابرات برق فارس به واژه هايي چون مقادير پارامترها و وضعيت كليدها در ايستگا ه هاي برق اشاره كرد و گفت: اطلاعات مهمي چون مقادير بار، جريان و ولتاژ، وضعيت كليد ها و آلارم ترانسها و ساير تجهيزات ايستگاه هاي برق رساني، توسط تجهيزات مخابراتي به مركز كنترل ارسال مي شود، خوشبختانه براي اولين بار با پشتكار، تلاش و همت متخصصان اين شركت، ميان افزار (FirmWare) پايانه هاي راه دور (RTU) از نوع سلتا كه ساخت كشور ايتاليا است به روز رساني شد و موجب شد كه اطلاعات ياد شده با دقت و سرعت بيشتر در اختيار كاربران مربوطه قرار گيرد.

مجيدپور با بيان اين مطلب كه ميان افزار قبلي سلتا، با ايرادات زيادي مواجه بود عنوان كرد: مشكلات برنامه ريزي و تغييرات نرم افزاري ميان افزارپايانه هاي راه دور سلتا، موجب شده بود ارسال اطلاعات به مركز ديسپاچينگ با اختلال مواجه شود. لذا با توجه به اهميت موضوع در اولين فرصت فايل هاي اصلي از شركت تامين كننده تجهيزات دريافت شد و باكسب آموزش و مهارت هاي لازم، عمليات به روز رساني انجام شد.

گزارش ارسالي حاكي ازاين است كه كارتهاي CPU شامل ميان افزار يادشده بسيار حساس بوده به گونه اي كه قيمت هر كدام از كارتهاي فوق حدودا پانزده ميليون تومان است كه جهت صرفه جويي در هزينه و عادي سازي فرآيند ارسال اطلاعات در سريع ترين زمان ممكن، اين به روزرساني توسط مهندسين شركت برق منطقه اي فارس انجام شد تا اطلاعات 19 ايستگاه برق به مركز ديسپاچينگ منطقه اي جنوب كشور ارسال شود.

شايان ذكر است پروژه مذكور توسط خانم مهندس زهراء مهرابي، آقايان مهندس ناصرشتابنده و علي رهبر طراحي و اجراء شده است.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo