به گزارش برق نیوز، نشست تخصصی کارگروه تحقیقاتی انرژی‌های نو COMSATS به ریاست پروفسور معظمی در محل سازمان مرکزی دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.

در این نشست تخصصی عناوین پیشنهادی پروژه‌های تحقیقاتی و دوره‌های آموزشی انرژی‌های نو برای اجرا در یک دوره سه ساله ارائه شد.

با توجه به اعلام آمادگی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و ارائه توانمندی‌های لازم در این زمینه در آخرین اجلاس هماهنگی «کامستس»، این سازمان موفق به کسب محوریت کارگروه تحقیقاتی انرژی‌های نو در سطح کشورهای عضو منطقه کمیسیون علوم و فناوری برای توسعه پایدار جنوب (COMSATS) شد.

در سومین روز از برگزاری نشست تخصصی منطقه‌ای «انرژی‌های تجدیدپذیر با تمرکز بر فناوری میکروآلگ و بهره‌برداری از منابع اقیانوس، پیل سوختی و سلول خورشیدی» متخصصینی از کشورهای اسپانیا، بنگلادش، سوریه و قزاقستان، معاون رییس سازمان کامستس از کشور پاکستان، نمایندگان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران حضور داشتند.

در این نشست عناوین 23 طرح پژوهشی و 6 کارگاه آموزشی در زمینه‌های مختلف انرژی‌های نو برای برنامه 3 سال آینده کارگروه تحقیقاتی انرژی‌های نو کامستس ارائه شد که اعضای کارگروه تحقیقاتی انرژی‌های نو با اجرای آن‌ها موافقت کردند.

همچنین پیشنهاد برگزاری کارگاه آموزشی در زمینه «کشت و پرورش میکروآلگ» و اجرای طرح‌های پژوهشی با عناوین «طراحی و ساخت بیورآکتور و تولید از طریق حوضچه‌های بدون پوشش برای تولید میکروآلگ درمقیاس بزرگ» و «تولید سوخت زیستی از میکروآلگ» از سوی پروفسور معظمی و همچنین پیشنهاد برگزاری کارگاه آموزشی در زمینه «تولید بیواتانول زیستی در مقیاس آزمایشگاهی از مواد مختلف کشاورزی سلولزی» و اجرای پروژه تحقیقاتی مشترک دکتر جعفر همت با عنوان «اصلاح فناوری تولید بیواتانول» مطرح شد.

همچنین طی توافقاتی مقرر شد دانشگاه سیستان و بلوچستان و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران نسبت به تاسیس موسسه تحقیقاتی انرژی‌های تجدیدپذیر در مقیاس 50 مگاوات قدرت اقدام کنند.

بر اساس اعلام روابط عمومی سازمان پژوهش‌های علمی‌وصنعتی ایران، موسسه تحقیقاتی فوق، محور کارگروه تحقیقاتی انرژی‌های نو کامستس خواهد شد.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo