بر اساس اعلام کارشناسان انرژی دانمارک، این طرح دولت دانمارک گام اولیه این کشور برای رسیدن به اهداف جاه طلبانه این کشور برای رسیدن به انرژی پایدار در این کشور است.

کشور دانمارک بنا دارد تا سال 2020 وابستگی خود به انرژی‌های فسیلی را تا 33 درصد کاهش دهد. در طول سال‌های 1980 تا 2010 میزان استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور دانمارک از 3 درصد به 19 درصد رسیده است؛ بنابراین بر اساس این استراتژی کشور دانمارک سعی دارد تا سال 2020، میزان استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را به یک سوم کل انرژی خود برساند.

کشور دانمارک اعلام کرده عمده تکیه این کشور برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر روی انرژی‌های بادی و زیست توده خواهد بود.همچنین این کشور برنامه‌ریزی کرده تا سال 2020 حدود نیمی از انرژی الکتریسیته خود را از انرژی بادی تأمین کند.

مسئولان وزارت انرژی دانمارک در پاسخ به این سؤال که آیا قیمت انرژی تجدیدپذیر برای مصرف کنندگان افزایش خواهد یافت، توضیح داده‌اند که عمده تأمین مالی توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر بر اساس نظام تعرفه خواهد بود، اما این افزایش‌ها به صورتی خواهد بود که 33 درصد مصرف کنندگان انرژی‌های تجدیدپذیر در سال 2020، هزینه‌ای کمتر از 11 درصد مصرف کنندگان این انرژی‌ها در سال 2002 پرداخت کنند.

مسئولان وزارت انرژی دانمارک یاد آور شده‌اند؛ این انتقال برای مصرف‌کنندگان و صنایع رقابتی نسبتاً ارزان خواهد بود؛ آن‌ها تخمین زده‌اند که هزینه این انرژی‌ها برای هر خانوار در طول یک ماه در بالاترین حالت در سال 2020، به 10 یورو برسد.

مسئولان این کشور خاطرنشان کرده‌اند؛ علت اتخاذ این سیاست این است که از افزایش غیرمنتظره قیمت سوخت‌های فسیلی و افت شاخص سهام انرژی که ممکن است آینده امنیت انرژی این کشور را به خطر بیندازد، جلوگیری کند.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo