مقامات کشور پرتغال اعلام کرده اند این کشور برای چهار روز پیاپی تمام نیاز خود به انرژی را با اتکا به منابع پاک و تجدیدپذیر تامین کرده است. روش های تولید برق از باد، آب و خورشید سه راهی هستند که پرتغالی ها برای تامین برق انتخاب کرده اند.

پس از بررسی و تحلیل آمارها در زمینه تولید و مصرف برق در پرتغال، اعلام شده این کشور با موفقیت توانسته 107 ساعت پیاپی بدون استفاده از سوخت های فسیلی به فعالیت های خود ادامه دهد. این موفقیت هفته گذشته بدست آمده و طی این مدت هیچ اختلال و کمبودی در شبکه سراسری توزیع برق در پرتغال گزارش نشده است.

پرتغال تنها کشوری نیست که قادر است تمام نیاز خود به برق را با استفاده از منابع تجدیدپذیر تامین کند. چندی پیش آلمان هم اعلام کرد در روز پانزدهم می موفق شد تمام نیاز خود به برق را با اتکا به منابع پاک تامین کند. با توجه به متغیر بودن بهای برق در آلمان، شهروندان آلمانی در آن روز برای ساعاتی برق رایگان را تجربه کردند.

اگر از هزینه احداث نیروگاه های تولید برق پاک صرف نظر کنیم، منابع طبیعی یکی از ارزان ترین روش های تولید برق به شمار می روند. و علاوه بر این، هیچ زیانی به طبیعت نمی رسانند.

مدتی است که کشورهای اروپایی توجه بیشتری به این حوزه دارند و نوعی رقابت در میان آنها شکل گرفته است. به همین ترتیب می توان امیدوار بود که این روند به سایر نقاط جهان نیز گسترش یابد.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo