به گزارش برق نیوز، با توجه به تصویب نقشه راه توسعه فن‌آوری موتورهای الکتریکی و در راستای حمایت از شرکت‌های ایرانی برای توسعه کاربرد موتورهای الکتریکی پربازده و به منظور بهبود و ارتقای کارآیی انرژی از طریق توسعه، ترویج و جایگزینی فن‌آوری الکتروموتورهای پربازده، اقدام به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک امضا کردند.

این تفام‌نامه همکاری امروز (سه‌شنبه) بین “سیدحسین سجادی” مدیرعامل سابا و دکتر “محمدصادق قاضی زاده” رییس پژوهشگاه نیرو امضا شد.

بر اساس این گزارش، همکاری در اجرای پــروژه‌های تحقیــقاتــی از جمله امکــان‌سنجــی تولیــد الکتروموتورهای یک پارچه با تأکید بر افزایش کارآیی مصرف انرژی، بازنگری استاندارد مصرف انرژی موتورهای القایی تک فاز و تدوین استاندارد مصرف انرژی موتورهای BLDC، حمایت از اکتساب دانش فنی طراحی و ساخت الکتروموتورهای با بازده بالا نظیر موتورهای BLDC، IE2 و IE3 و حمایت از تولید انبوه آنها انجام دهند.

همچنین مشارکت و حمایت طرح جایگزینی الکتروموتورهای کم بازده با الکتروموتورهای پربازده بالا در بخش‌های صنعت، خانگی، آب و فاضلاب و کشاورزی، ارزیابی طرح‌های فن‌آورانه و طرح‌های ارتقای کارآیی انرژی ارسال شده از سوی شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف، برقراری ارتباطات سازمان یافته و مؤثر با نهادهای سیاستگذاری تنظیم کننده و تسهیل‌گر از جمله موضوعات دیگر همکاری سابا با پژوهشگاه نیرو است.

بر این اساس، با امضای این تفاهم‌نامه طرفین متعهد شدند که ظرف مدت دو هفته نمایندگان خود را برای شرکت در کمیته‌ای که برای اجرای موضوع این تفاهم نامه تشکیل می شود معرفی کرده و جلسات و بازدیدهای کارشناسی انجام شود.

همچنین طرفین بایستی در اجرای مفاد تفاهم‌نامه شامل تبادل اطلاعات فنی، فعالیت‌های علمی، ستادی و مالی از موضوعات مورد توافق و متناسب با امکانات موجود حمایت نمایند. همچنین سابا و پژوهشگاه نیرو متعهد شدند برای تأمین منابع لازم برای توسعه بومی فن‌آوری موتورهای الکتریکی پربازده تلاش نمایند.

این گزارش می‌افزاید، این تفاهم‌نامه در ده ماده و دو تبصره به مدت سه سال تهیه و تنظیم شده و به امضای طرفین رسیده است.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo