به گزارش برق نیوز، به نقل از روابط عمومی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، در عصر حاضر با پیشرفت تکنولوژی از انرژی خورشیدی به شیوه های مختلف برای تولید انرژی استفاده می شود، در کشور ما نیز محققان بر روی فناوری های مرتبط با انرژی خورشیدی در حال تحقیق و پژوهش هستند تا از این منبع انرژی پاک و در دسترس به طور بهینه و مطلوب استفاده شود.

در این راستا، ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر معاونت علمی پروژه های متعددی را در این حوزه حمایت می کند که طراحی، ساخت، راه اندازی و مشخصه یابی واحد خودکار ۴۰ کیلوواتی جمع آوری وذخیره سازی حرارت خورشیدی در دمای بالا (بالاتر از ۳۵۰ درجه سانتیگراد) یکی از این پروژه ها بوده که توسط محققان دانشگاه اصفهان در حال انجام است که در سفر کارشناسان ستاد به اصفهان بازدید از این پروژه انجام شد.

هدف از انجام این پروژه طراحی واحد ذخیره سازی حرارت در سیستم های خورشیدی حرارتی همچون کلکتورهای سهموی و بشقابی، سازه فرزنل است، که فاز اول آن به اتمام رسیده است.

بر این اساس سازه فرزنل با دقت و کیفیت مناسب طراحی و ساخته شده و طراحی و ساخت سیستم ذخیره سازی حرارت به همراه یک یخچال برای واحد سرمایش نیز انجام شده است، دریافت کننده مرکزی فرزنل نیز مرحله بهینه سازی خود را طی می کند.

همچنین، در این سفر کارشناسان ستاد توسعه فناوری انرژی های تجدیدپذیر معاونت علمی و فناوری، از یکی از  تولیدکنندگان بزرگ آبگرمکن خورشیدی فلوتر دار، تحت فشار، پروانه ای و هوشمند در کشور با قابلیت صادرات به کشورهای همسایه بازدید کردند.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo