به گزارش برق نیوز، آبشار سوله دوکل  از مرتفع ترین آبشار های ایران بوده و در دامنه کوه دالامپر در منطقه سیلوانا در جنوب غربی شهرستان ارومیه واقع شده و این آبشار یکی از شاخه های رودخانه باراندوز چای محسوب می شود  و در اواخر سال ۸۷ از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نمونه گردشگری شناخته شده است.

این منطقه از اکوتوریسم قوی برخوردار بوده و در بین 20 منطقه برتر دنیا قرار گرفته و از لحاظ اکسیژن خالص موجود در هوا، بهترین مکان برای اخترشناسی و عکاسی نجومی و وجود ظرفیت‌های ورزش هوایی مثل پاراگلایدر است.

این در حالی است که شرکتی از سوی وزارت نیرو عملیات ساخت نیروگاه برق آبی را که 4 مگاوات برق تولید خواهد کرد آغاز کرده واین باعث از بین رفتن چهار دره بکر با پوشش های گیاهی فراوان و از همه مهم تر باعث نابودی آبشار سوله دوکل و تالاب گزرین و زیستگاه گونه‌ای گیاه منیانتیس فولیتا می شود که برای نخستین بار در این تالاب شناسایی شده است.

ریباز میرزایی، بخشدار سیلوانا در جمع اصحاب رسانه آذربایجان غربی از مشکلات پیش آمده برای این آبشار گفت: برای اجرای این پروژه تمامی مجوزها از قبل صادر شده است ولی برای ما هم جای تعجب دارد آیا برای 4 مگاوات برق تولیدی می ارزد که اکوسیستم منطقه را به هم بزنیم؟

بخشدار سیلوانا گفت: مجریان پروژه متعهد گفته‌اند تخریب‌های انجام شده را به حالت اولیه برمی‌گردانند و برای خود من جای سوال است آیا می‌توان طبیعت تخریب شده را به حالت اولیه برگردانند؟

وی تصریج کرد: من مخالف تولید برق نیستم اما باید دغدغه های زیست محیطی را هم لحاظ کرد.

وی در رابطه با ظرفیت منطقه برای جذب گردشگر و برگزاری ورزش های هوایی افزود: بر اساس اعلام غیر رسمی و جهانی سیلوانا جزو 19 منطقه دارای اکسیژن خالص جهانی است.

مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی هم در آخرین نشست خبری خود تخریب آبشار سول دوکل را رد کرده و تامین آب نیروگاه برق آبی را از آب سطحی بیان کرده است اما باید دانست با این اظهارات چرا چهار سد بند انحرافی بر سر راه رودخانه های کوچک و چشمه ها ایجاد شده و آب های جاری کوه دالامپر را در کانال می ریزد و خشکی را به دامنه این کوه می دهد، کوهی که 620 گونه گیاهی مختلف در آن می روید.

باید گفت در این منطقه همیشه باد وجود دارد و می توان به جای تخریب طبیعت و کارهای منفعتی از توربین های بادی استفاده کرد و از برق مورد نیاز منطقه هم بیشتر تولید کرد.

در خصوص این تخریب بازیگر نامی کشورمان رضا کیانیان که سفیر احیای دریاچه ارومیه هم هست به بازدید از این آبشار در حال تخریب رفت و وضعیت موجود را از نزدیک بررسی کرد و متاسفانه مسئولان آذربایجان غربی تاکنون چشم خود را بر تخریب این آبشار پر جاذبه بسته اند.

منبع: شبستان

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo