به گزارش “برق نيوز” مشاور وزیر جهاد کشاورزی شامگاه جمعه در نشست هماهنگی و بررسی احداث سایت مدیریت پسماند شورای اسلامی شهر ملایر گفت: هدف ما از اجرای این طرح این است که به انرژی برق برسیم و طبق سیاست های کلان کشوری بتوانیم به صادرات برق برسیم.

عباس عبداللهی با بیان اینکه طرح مدیریت پسماند و تبدیل زباله به انرژی برق در غرب کشور و جنوب استان همدان برای نخستین بار است که در شهر ملایر اجرا می شود، بیان کرد: راههای بسیار خوبی برای اجرای این طرح داریم، اما رسیدن به این هدف مهم مستلزم حمایت استاندار همدان، معاونان وی و مدیران کل است.

وی افزود: هم اکنون موافقت نامه اولیه نوشته شده و بر اساس درخواست استاندار همدان قرار است سرمایه گذار از صندوق توسعه ملی برای اجرای این طرح وام بگیرد که در حال حاضر سرمایه گذار با 100 میلیارد ریال کار را شروع کرده است.

عبداللهی بیان کرد: برای تامین ژنراتورها دو روش در دنیا مطرح است که یک روش سوزاندن زباله که منجر به نیروی بخار می شود و روش دوم سیستم های حاضر است که اثر باکتری های غیرهوازی در مخازنی است و زباله را به گاز متان تبدیل می کند.

وی ادامه داد: با توجه به آنالیزی که از زباله ملایر به دست آمده، 80 درصد زباله ملایر زباله تر است، بر این اساس ما هر دو روش را به طور موازی پیش می بریم و در این راستا با کشورهای آلمان، ایتالیا و روسیه نیز ارتباط برقرار کرده ایم تا بررسی کنیم که کدام روش از نظر اقتصادی سریعتر جواب می دهد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی ابراز کرد: با توجه به اینکه ظرفیت ورودی روزانه زباله در این سایت، حدود 300 تن است، باید کار را فراتر از ملایر ببینیم و در سایتی که با فاصله های مساوی طراحی شده، قصد داریم زباله های نهاوند و تویسرکان را نیز در این سایت داشته باشیم تا بتوانیم به این میزان ورودی برسیم.

عبداللهی اضافه کرد: در سایت مدیریت پسماند زباله و تبدیل زباله به انرژی، باید برق چهار مگا وات ساعت برق تولید داشته باشیم که هم برای سرمایه گذار و هم برای شهر جاذبه و صرفه اقتصادی داشته باشد.

شهردار ملایر نیز سامان بخشیدن به پسماند شهری ملایر را یکی از مهمترین دغدغه های شهرداری و شورا برشمرد و گفت: در حال حاضر دفع پسماند در ملایر به ابتدایی ترین شکل ممکن انجام می شود.

علیرضا رضایی افزود: پسماند های شهری ملایر در تپه های نکیل آباد دفن می شود که از لحاظ زیست محیطی تبعات زیادی را در پی خواهد داشت و روزانه حدود 140 تن زباله در ملایر تولید می شود.
وی هزینه برآورد شده برای راه اندازی، ساخت و بهربرداری از این سایت را 500 میلیارد ریال عنوان کرد و بیان داشت: این میزان سرمایه گذاری در شهر ملایر کم سابقه است که با همفکری مسئولان در حوزه های مختلف شهرداری به بحث ساماندهی پسماند ها وارد شدیم.
وی افزود: همگرایی میان مسئولان شهرستان موجب شد تا سرمایه گذاری خوب در سطح کشور که در شهرداری تهران نیز سرمایه گذاری کرده است، برای اجرای سایت مدیریت پسماند در شهر ملایر اعلام آمادگی کند.
رضایی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با استاندار همدان و معاونان وی در این زمینه ابراز کرد: هم اکنون موافقت نامه اولیه امضا و به صحن شورا آورده شده که با مجوز شورا پیگیری خواهد شد و این موافقت نامه به منظور ادامه کار و تبدیل شدن آن به یک قرارداد محکم است.
شهرستان ملایر با دارا بودن جمعیتی بالغ بر 300 هزار نفر در 75 کیلومتری شهر همدان واقع شده است.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo