حسین جعفری با تاکید بر اینکه طبق برنامه ریزی ها قرار است در ۳ نقطه شهر تهران ۳ نیروگاه ساخته شود، گفت: در شمال شرقی، جنوب شرقی و جنوب غربی (آراد کوه) این نیروگاه ها ساخته می شوند که فعالیت آنها به روش پیمانکاری و قرارداد با بخش خصوصی است.

او با بیان اینکه در حال حاضر از ۲۷۰۰ تن ریجکت در کارخانه زباله سوز ۲۰۰ تن زباله سوزانده می شود، افزود: از این میزان زباله ۳ مگاوات برق تولید می شود که اگر ۲۵۰۰ تن کارخانه ریجکت سوز احداث کنیم، در آینده هیچ گونه دپویی از زباله خشک نخواهیم داشت.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با اشاره به اینکه وقتی زباله سوزانده می شود برق بیشتری نیز تولید خواهد شد، تاکید کرد: در روش دیگر سورتینگ وجود ندارد و این بدان معناست که زباله ای که مستقیما از شهر می آید، در کارخانه پسماندسوز سوزانده می شود که این کار در بسیاری از کشورها نیز در حال انجام است.

جعفری با تاکید بر این که در بودجه سال ۹۴ شورای شهر این طرح مصوب شده است، ادامه داد: از شروط اصلی این کار این است که حتما تفکیک از مبدا را انجام دهیم؛ چراکه زباله ای که از درب منازل و ادارات جمع آوری می شود، مستقیما به پسماندسوز رفته و دیگر کمپوست و سورتینگ نیز نخواهیم داشت.

او با پرداختن به اینکه برای ساخت هر کارخانه ۳ سال زمان نیاز است، افزود: تلاش ما بر این است تا در چندین نقطه از شهر تهران کارخانه هایی با ظرفیت ۲۴۰۰ تنی بسازیم البته میزان اعتبار مورد نیاز برای ساخت این کارخانه ها زیاد است.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo