به گزارش برق نیوز، بلومبرگ ایران برای نخستین بار پس از تحریم های بین المللی اعلام کرد تا پایان سال ۲۰۱۶ اولین نیروگاه تولید برق خود را که از انرژی باد استفاده می کند افتتاح خواهد کرد.

ایران تا سال ۲۰۳۰ قرار است بخش مهمی از انرژی خود را از طریق نیروهای باد محیا کند. در همین حال گفته می شود جمهوری اسلامی ایران قصد دارد بخشی از درآمد های نفتی خود را در بخش انرژی های سبز سرمایه گذاری کند. ایران کشوری نفت خیز در منطقه خاورمیانه است و حمید چیتچیان وزیر انرژی این کشور در لندن در گفتگی اعلام کرد از حضور بخش خصوصی و سرمایه گذاران خارجی استقبال می کند.

تحریم های بین المللی از حضور سرمایه های خارجی در بخش انرژی جمهوری اسلامی ایران جلوگیری کرده بود اما اکنون و پس از یک سالگی برجام امید ها برای حضور سرمایه گذاران در اقتصدا ایران وجود دارد. در حال حاضر کماکان آمریکایی ها در بخش های مالی چالش های را ایجاد کرده اند اما بانک های درجه دوم وارد اقتصاد ایران شده اند.

طی شش ماه گذشته ۱۵۰ هیات بین المللی از اقتصاد ایران دیدار کرده اند و هر کدام برنامه های گستردهای را برای حضور در آن دارند اما به جز بخش خودرو سازی فرانسوی که شامل رنو- پژو و سیتروئن است هیچ بخش عملیاتی دیگری قابل مشاهده نیست.

گزارش های تکمیلی نشان می دهد ایران طی ۷ سال آینده باید چیزی در حدود ۵۰ میلیارد دلار در بخش برق خود سرمایه گذاری کند و اکثر نیروگاه های تولید برق ایران که در حال حاضر مشغول کار هستند عمری بالای ۴۰ سال دارند و این کشور نیاز مند تغییر آنهاست .

حضور سرمایه های خارجی در این چهارچوب برای تهران مسالی حیاتی است .

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo