به گزارش برق نیوز، مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان روز شنبه گفت: یک نیروگاه مولد هفت مگاواتی در زمینی به مساحت 10 هکتار در نزدیکی پلیس راه همدان در حال احداث است که با هفت میلیون یورو سرمایه گذاری ، 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

حاجی رضا تیموری ادامه داد: یک نیروگاه هفت مگاواتی نیز در مزرعه احیایی در 35 کیلومتری شهر همدان با سرمایه گذاری شرکت دایسک آلمان و مشارکت یک شرکت ایرانی در حال احداث است که تاکنون 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و هفت میلیون یورو برای احداث این نیروگاه سرمایه گذاری شده است.

وی اضافه کرد: 80 درصد تجهیزات مورد نیاز این 2 نیروگاه، تولید شرکت های خارجی است و 20 درصد تجهیزات آن از طریق شرکت های داخلی تامین شده است.

وی ادامه داد: 60 هزار پنل خورشیدی مورد نیاز این 2 نیروگاه خورشیدی در حال احداث در استان همدان هم اکنون وارد گمرک بندرعباس شده است و سرمایه گذار منتظر است پس از تایید معافیت گمرکی از سوی وزارت نیرو، نسبت به ترخیص این پنل ها اقدام کند.

وی تاکید کرد: چنانچه پنل های خورشیدی به موقع ترخیص شود تا 3 ماه آینده هر 2 نیروگاه آماده بهره برداری می شود و با بهره برداری از این 2 نیروگاه زمینه اشتغال برای 20 نفر فراهم می شود.

وی احداث این 2 نیروگاه خورشیدی را اقدامی بزرگ در راستای توسعه انرژی خورشیدی در استان همدان برشمرد و گفت: تاکنون احداث نیروگاه خورشیدی در این اندازه و مقیاس در استان همدان بی سابقه بوده است.

تیموری با بیان اینکه قرن 21، قرن انرژی های پاک است اظهار کرد: بحران انرژی، بزرگترین معضلی است که جهان صنعتی با آن روبرو خواهد شد و فنا پذیری سوخت های فسیلی، تنوع بخشی به منابع انرژی، توسعه پایدار و ایجاد امنیت انرژی و مشکلات محیطی ناشی از مصرف انرژی فسیلی، توجه بیشتر به انرژی های نو را می طلبد.

وی بیان کرد: پاک بودن و تجدید پذیر بودن منبع انرژی های نو همچون انرژی خورشید، باد و انرژی زمین گرمایی ، توجه جدی جهانیان به توسعه و گسترش استفاده از انرژی های تجدید پذیر و افزایش سهم انرژی های نو در سبد انرژی جهانی همگی از مواردی است که ضرورت توجه به انرژی های نو را دوچندان می کند.

جزئیات نیروگاه خورشیدی 14مگاواتی در حال احداث همدان

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo