به گزارش برق نیوز، این وزیر کنیایی همچنین گفت در حال حاضر این کشور برای تولید برق از روش های نوین استفاده می کند. وزیر محیط زیست کنیا در حالی این اظهارات را گفت که حدود شصت درصد از مردم این کشور هنوز به برق دسترسی ندارند.

با این حال یک شرکت محلی در زمینه انرژی های خورشیدی می گوید این کشور برق را با استفاده از ریزمدارها به مناطق روستایی دور افتاده منتقل می کند.

شرکت ام کوپا نه تنها انرژی های پاک ارائه می کند بلکه برق تولیدی خود را با قیمت ارزان و مناسب به خریداران می دهد. به عنوان مثال روستای کاجیادو ، واقع در پنجاه کیلومتری جنوب نایروبی پایتخت کنیا به شبکه برق ملی این کشور متصل نیست و شب ها به طور کامل در تاریکی فرو می رفت. با این حال اکنون ساکنان این روستا با استفاده از لامپ های ال ای دی که برق مورد نیازشان تنها با با یک واحد خورشیدی تامین می شود خانه های خود را روشن می کنند.

شرکت ام کوپا که مقر آن در نایروبی است تجهیزات مختلف کم مصرفی تولید نیز تولید کرده است که تنها با یک واحد خورشیدی برقشان تامین می شود.

جمله این تجهیزات مشعل های برقی، رادیو و شارژر های تلفن است که همگی به طور معمول در مناطق روستایی مورد استفاده هستند.

 پرداخت هزینه این خدمات با استفاده از خدمات پیام کوتاه تلفن همراه صورت می گیرد و پس از آنکه مشترکان پول خدمات را پرداخت کردند پیامکی دریافت می کنند که به آنها اطلاع می دهد اکنون می تواند از خدمات بهره مند شوند. این شرکت امیدوار است بتواند ظرف سه سال آتی به یک میلیون خانه خدمات ارائه کند.

جودی واکونگو وزیر محیط زیست کنیا گفت بر این باور است که زمانی انرژی خورشیدی تبدیل به منبع اصلی انرژی های جایگزین در این کشور می شود.

منبع:صدا وسیما

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo