فرهاد شبیهی پیش از ظهر امروز در مراسم بهره‌برداری از سامانه کنترل از راه دور ایستگاه فوق توزیع برق منطقه‌ای باختر اظهار داشت: سیستم کنترل از راه دور بر روی بیش از 30 پست فوق توزیع نصب شده و از طریق این سامانه 85 درصد پست‌های فوق توزیع این شرکت رویت‌پذیر شده‌اند.

به گزارش برق نیوز به نقل از فارس، وی میزان تولید برق استان را 6.7 میلیارد کیلووات ساعت اعلام و تصریح کرد: مصرف برق استان نیز 9.5 میلیارد کیلووات ساعت است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای باختر ادامه داد: بیش از 65 درصد برق استان در بخش صنعت مصرف می‌شود که در ساوه و زرندیه این میزان 69 درصد است.

شبیهی با بیان اینکه برق یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های توسعه صنعت استان به شمار می‌رود، اظهار داشت: استقرار بیش از 3 هزار واحد صنعتی در استان و صنعتی شدن در 40 سال گذشته به دلیل وجود خط مطمئن تامین برق در استان بوده است.

وی خاطرنشان کرد: شرکت برق باختر شاخصه‌هایی دارد که مهم‌ترین شاخصه آن پایداری شبکه است، هرگونه اختلالی که در حوزه پایداری شبکه ایجاد شود، چالش‌هایی را به همراه داشته و احتمال فروپاشی شبکه را افزایش می‌دهد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای باختر با بیان اینکه پست انجیرک برق منطقه‌ای باختر به دلیل اطمینان در خطوط از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: در این پست هفت خط 400 کیلوولت، 9 خط 230 کیلوولت و پنج خط 63 کیلوولت وجود دارد.

شبیهی افزود: در حوزه تبادل انرژی برق باختر با 25 میلیارد کیلووات تبادل انرژی در ساعت، رتبه اول را در کشور به خود اختصاص داده است و به لحاظ تعداد خطوط تبادلی نیز ارتباط زیادی با پست‌ها و نیروگاه‌های مجاور دارد.

وی پست انجیرک و نیروگاه شازند را دو وزنه تعادل استان عنوان کرد و بیان داشت: اگر چه از نظر فیزیکی تصور خروج نیروگاه از مدار وجود دارد، ولی با خروج نیروگاه از مدار چالش‌هایی اجتماعی اقتصادی ایجاد می‌شود.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای باختر از مسئولان خواست در حوزه نیروگاهی دقت عمل داشته و تعادل  پست انجیرک و نیروگاه را بر هم نزنند تا مشکلی در حوزه برق به وجود نیاید.

شبیهی گفت: مصرف انرژی در ایران سه تا پنج برابر مصرف انرژی در کشورهای توسعه یافته است، که مسئولان باید در بهینه‌سازی، بیش از گذشته تلاش کنند.

وی با تاکید بر ضرورت مصرف بهینه برق در کشور افزود: برای تابستان سال 95 نیاز مصرف برق 53 هزار مگاوات برق پیش بینی می شود، در حالی که در تابستان سال جاری این میزان 50 هزار مگاوات بوده است و لذا برای سال آینده برای تامین 3 هزار مگاوات برق جهت توسعه و بهینه‌سازی هدف‌گذاری خواهد شد که این مهم نیازمند الگوسازی و فرهنگ‌سازی مناسب است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای باختر ادامه داد: حوزه عملیاتی برق باختر سه استان مرکزی، همدان و لرستان است که بیش از 10 هزار کیلومتر خط انتقال فرامنطقه‌ای دارد.

در این مراسم عملیات احداث نیروگاه خورشیدی 500 کیلوواتی در محوطه حوزه ستادی برق باختر در زمینی به مساحت 5 هزار مترمربع و با اعتباری بالغ بر 50 میلیارد ریال کلنگ‌زنی شد.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo