به گزارش برق نیوز، زیست توده (به انگلیسی: Biomass) یا بیومس یک منبع تجدید پذیر انرژی است که از مواد زیستی به دست می‌آید. به‌طورکلی کلیه زباله‌هایی که منشاء زیستی داشته باشند و از تکثیر سلولی پدید آمده باشند بیومس نامیده می‌شوند.

مثال هایی از منابع بیومسی: 1-جنگل ها و ضایعات جنگلی 2-محصولات و ضایعات کشاورزی، باغداري و صنایع غذایی 3-فضولات دامی 4-فاضلاب‌هاي شهري 5-فاضلاب‌ها، پسماندها و زائدات آلی صنعتی 6-ضایعات جامد زباله‌هاي شهري

به کمک فرایندهای نمایش داده شده در تصویر زیر، می توان از توده های زیستی، انرژی، به صورتهای الکتریکی، گرمایی و یا شیمیایی بدست آورد که این فرایندها در سه دسته کلی ترموشیمیایی، فیزیکی- شیمیایی و بیولوژیکی تقسیم میشوند.

در اکثر این فرایندها محصولات تولیدی شامل 3 دسته گازهای اشتعال پذیر، جامدات اشتعال پذیر و سوختهای مایع هستند.

انتخاب بهترین نوع فرایند برای تولید انرژی از بایومس به نوع ، ساختار مولکولی، ترکیب درصد و مقدار بایومس بستگی دارد. به طور کل فرایندهای ترموشیمیایی برای بایومس های با رطوبت کمتر از 50 % و فرایندهای فیزیکی شیمیایی و بیولوژیکی برای بایومس های با رطوبت بالای 50 % مناسب می باشند. اما امروزه با توجه به موارد ذکر شده، فرایندهای بیولوژیکی نسبت به دو نوع فرایند دیگر بیشتر مورد توجه قرار دارد.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo