به گزارش برق نیوز؛ عادل کاظمی با بیان این‌که طی روزهای اخیر چندین مجوز برای نصب نیروگاه بادی خصوصا در منطقه شهرستان ابهر صادر شده است، تصریح کرد: یکی از نیروگاه‌ها 5 مگاوات و دیگری 2 مگاوات است که مجوزهای آن برای نصب و راه‌اندازی صادر شده و این پروژه‌ها در دست اقدام است.

وی اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های شرکت توزیع نیروی برق استان این است که در آینده حد فاصل منجیل تا بخشی از شهرستان ابهر را به صورت کلی مجهز به توربین‌های بادی کند تا دیگر نیازی به استفاده از شبکه‌های برقی نشود و ابهر یکی از مهم‌ترین مناطقی است که برای نصب نیروگاه بادی در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان زنجان افزود: در حال حاضر 3 نیروگاه بادی با ظرفیت 25 کیلووات در شهرستان ابهر راه‌اندازی شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال یک نیروگاه بادی 2 مگاواتی نیز در این شهرستان راه‌اندازی شود.

وی یادآور شد: اگر نصب نیروگاه بادی در ابهر که به نوعی به صورت آزمایشی در حال اجراست نتیجه‌بخش باشد این نیروگاه‌ها در سایر مناطق استان و حد فاصل منجیل تا ابهر به طور کلی مجهز به انرژی بادی خواهد شد.

کاظمی با اشاره به مزایایی که توربین‌های بادی نسبت به نیروگاه‌های انرژی دارد، ادامه داد: نصب توربین بادی در یک منطقه و تولید انرژی توسط آن نیازمند دارا بودن شرایط خاص و منحصربه‌فرد منطقه است، به طوری ‌که آن منطقه باید بادخیز باشد و از جمله مهم‌ترین مزایای توربین‌های بادی این است که نیروگاه‌های بادی امروزی بسیار پربازده است. از طرفی انرژی باد مجانی است، انرژی باد در اکثر نقاط به مقدار زیاد وجود دارد و به راحتی قابل تبدیل به انرژی الکتریکی است.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo