به گزارش “برق نيوز” دکتر محمود یعقوبی درباره به کارگیری انرژی‌های نو اظهار کرد: موضوع استفاده از انرژی‌های نو یا تجدیدپذیر در کشور ما رشد چندانی نداشته و هنوز در میانه راه است؛ البته که کارهای مطالعاتی، برنامه‌ریزی و پژوهش در این زمینه در حال انجام است ولی هنوز خیلی راه طولانی پیش رو داریم.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای دیگر منطقه مانند کشورهای سواحل جنوب خلیج فارس و ترکیه پیشرفت‌های بسیاری در زمینه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به خصوص انرژی خورشیدی داشته‌اند و سیاست‌های کلانی را برای تولید برق و احیانا آب شیرین و جایگزینی انرژی خورشیدی به جای سوخت‌های فسیلی دارند.

یعقوبی با اشاره به این که بحث انرژی طی دو دهه گذشته بسیار به موضوع محیط زیست به خصوص توسعه پایدار مرتبط شده است، گفت: در راستای موضوع توسعه پایدار بسیاری از کشورهای دنیا برنامه‌ریزی‌های آینده خود را در این جهت قرار داده‌اند و بر همین اساس کشورهای خیلی پیشرفته سیاست گذاری‌های کلانی داشته‌اند تا بتوانند بین 20 تا 25 درصد انرژی‌های مورد نیاز خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر بویژه انرژی خورشیدی تامین کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز درباره مقایسه میزان پتانسیل‌های انرژی خورشیدی ایران با کشورهای دیگر تصریح کرد: با توجه به میزان بالای پتانسیل انرژی خورشیدی در کشور ما به نسبت برخی از کشورها مانند کشورهای اروپایی، میزان بهره وری از این انرژی در تامین نیاز‌های کشورهای دیگر به نسبت کشور ما بیشتر است و آن‌ها جایگاه ویژه‌ای در این زمینه دارند.

وی در ادامه تصریح کرد: کشورهای پیشرفته در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی با استفاده از سلول‌های فتوولتائیک میزان انرژی‌های مورد نیاز خود را تامین می‌کنند و از مصرف سوخت‌های فسیلی برای تولید انرژی گرما، سرما و الکتریکی جلوگیری می‌کنند.

عضو شورای ستاد توسعه فناوری‌ انرژی‌های تجدیدپذیر درباره اقدامات انجام شده درحوزه انرژی خورشیدی در کشور اظهار کرد: تاکنون اقدامات بسیاری توسط سازمان انرژی‌های نو انجام شده و با همکاری 20 دانشگاه کشور نیروگاه‌های 20 کیلوواتی با استفاده از انرژی خورشیدی ساخته شده است.

وی همچنین گفت: زمینه‌های ساخت وساز تولید سیستم‌های فتوولتائیک در کشورفراهم شده، ولی خیلی محدود است و متناسب با جمعیت و ظرفیتی که در کشور وجود دارد نیست و نیازمند حمایت‌های بیشتری از سوی دولت است.

یعقوبی با اشاره به این که پیشرفت و توسعه در زمینه به کارگیری انرژی‌های خورشیدی نیازمند تلاش چند برابری مسئولان و حمایت دولت است، اظهار کرد: با توجه به پایین بودن قیمت آب، برق، گاز در کشور ما، مردم انگیزه‌ای برای استفاده از انرژ‌های تجدیدپذیر و به کارگیری آن‌ها ندارند؛ به همین دلیل با افزایش قیمت این انرژی‌ها و حمایت از فعالان این حوزه می‌توان انرژی‌های نو بویژه انرژی خورشیدی را جایگزین سوخت‌های فسیلی کرد.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo