به گزارش برق نیوز, مدير عامل شركت برق منطقه اي سيستان و بلوچستان در حاشيه اين آيين  گفت: اين نيروگاه با همكاري بانك صنعت و معدن و يك شركت آلماني با سرمايه گذاري 20 ميليون دلار برابر با 700 ميليارد ريال ساخته مي شود.

محبعلي قزاق جاهد با بيان اينكه پيش بيني مي شود اين نيروگاه خورشيدي تا فروردين سال آينده به بهره برداري برسد، اظهار داشت: با راه اندازي اين نيروگاه سالانه 20 ميليون كيلو وات ساعت برق در منطقه توليد مي شود.

وي افزود: توليد اين ميزان برق سبب مي شود سالانه صرفه جويي هشت ميليون ليتري در مصرف گازوئيل را در سيستان و بلوچستان به همراه داشته باشد.

مديرعامل برق منطقه اي سيستان و بلوچستان خاطر نشان كرد: براي راه اندازي نيروگاه خورشيدي با توجه به اهميت آن كه تاكنون كمتر از 10 مگاوات در كشور ساخته شده از بهترين تجهيزات استفاده مي شود.

سيستان و بلوچستان با توجه به موقعيت ژئوپلتيك خاص خود در تمامي زمينه هاي انرژي هاي تجديد پذير توانمندي و ظرفيت هاي بسيار ايده آلي دارد كه انرژي بادي در كريدرهاي باد، انرژي خورشيدي و تشعشع تابش سولار، انرژي زمين گرمايي در دامنه آتشفشان نيمه خاموش تفتان و كوههاي منطقه دلگان و بزمان، انرژي بايومس و بايوگاز در مناطق دامداري سيستان، بمپور و باهوكلات و انرژي امواج و اقيانوس با موج هاي مناسب درياي بزرگ چابهار به بلنداي بيش از 12 متر در فصل مونسون از آن جمله هستند.

اين استان با گستره 187 هزار و 502 كيلومتر مربع به عنوان پهناورترين استان كشور و با برخورداري از انواع انرژي پاك و تجديد شونده مي تواند تامين كننده بخش زيادي از انرژي داخلي براي كشورهاي همسايه همچون افغانستان و پاكستان باشد لذا سرمايه گذاري در اين بخش با توجه به نياز اين كشورها به صادرات برق از ايران زمينه توسعه استان و سوددهي فراوان را براي علاقه مندان اين عرصه فراهم مي كند.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo