به گزارش برق نیوز، Ap Verheggen بیش از شش سال صرف تولید آب از نور خورشید و هوا کرده است. هم اکنون تحقیقات او به صورت یک فواره در شهر The Hague نصب شده است.
با استفاده از وسایلی که هر کس می‌تواند در یک مغازه بخرد، این هنرمند هلندی یک سازه ۸ متری از چوب و فلز ساخته است که با استفاده از انرژی خورشیدی و میعان رطوبت هوای اتمسفر آب تولید می‌کند. این هنرمند می‌گوید در واقع شاید این سازه هنری به عنوان فواره بیشتر دیده شود و قدم بلندی برای فراهم کردن آب برای مناطقی که دچار خشکسالی هستند شود.

بر اساس گزارشات سازمان ملل هر ساله بین ۶ تا ۸ میلیون بر اثر بلایای طبیعی و بیماری‌های مرتبط به کمبود آب تلف می‌شوند که این ارقام با تغییرات آب‌ و‌ هوایی رو به افزایش است. او با این سازه قصد تشویق محققین به طراحی دستگاه‌هایی برای تامین آب آشایدنی بیشتر را داشته است.
 
این فواره که از چوب سدار و آهن ساخته شده است یک طرح اولیه برای اثبات طرح اصلی است. این سازه دارای پنل‌های خورشیدی با توان ۲۵۰ وات و باتری‌های شارژ شوند است. آب تولید شده از دهانه بالایی این مجسمه به بیرون پخش می‌شود و در شرایط آفتابی بهترین کارکرد را دارد.
 
توان تولیدی میعان کننده این دستکاه هم اکنون ۲ لیتر برای هر متر مکعب سلول خورشیدی است اما طراحان به دنبال افزایش این ظرفیت تا ۸ لیتر هستند. نکته دیگر اینکه این آب برای قابل آشامیدن شدن از فیلتر عبور کرده و املاح به آن اضافه شود اما در کل این طرح توانایی تولید آب از هوا را اثبات می‌کند.

فواره خورشیدی

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo