دسترسی به شبکۀ برق در برخی از مناطق جهان، مانند مناطقی با بافت گیاهی متراکم به ­صورت مداوم امکان ‌پذیر نیست و یافتن برق برای فعالیت ‌های حیاتی مانند تأمین روشنایی در تاریکی شب‌ ها، کار دشواری خواهد بود.

 به همین منظور تعدادی از محققان دانشگاه پرو در روستایی به نام نوو ساپوزا، ابزاری به نام لامپ ‌های گیاهی را به مورد آزمایش گذاشته ‌اند.

این لامپ‌ها دو ساعت روشنایی دارند و می ‌توانند روشنایی LED را با کم­ترین میزان مصرف انرژی در اختیار ساکنان روستا قرار دهند.

 براساس این گزارش: منبع انرژی این لامپ ‌ها مواد معدنی درون گیاه و خاکی است که گیاه در درون آن رشد می ‌کند.

در این تکنیک گیاه و خاک درون گلدان ‌هایی چوبی که از سیستم آبرسانی حفاظت‌ شده‌ای برخوردارند، قرار می ‌گیرند.

 سپس درون گلدان سیستم مولد برقی جاسازی می ­شود که می‌ تواند مواد مغذی درون خاک و گیاه را ازطریق جذب الکترون ‌های ریزارگانیزم ‌های آزاد شده توسط گیاهان در حین رشد، به برق تبدیل کرده و چراغی که درون گلدان ‌ها کارگذاشته شده را روشن سازد.

 این گزارش می ­افزاید: دانشمندان 10 گلدان مولد برق را به روستاییان نوو ساپوزا اهدا کردند، روستایی که در جنگل ‌های باران ‌زای اوکایالی واقع شده است،‌ منطقه ‌ای که در آن دسترسی بسیار کمی به برق وجود دارد.

اگرچه بافت گیاهی متراکم این منطقۀ خود به عاملی تبدیل شده تا این روستا از شبکۀ برق کشور محروم بماند، اما خاک غنی که در روستا وجود دارد، آن ­را به منبعی مناسب برای تولید تعداد بیش ­تری از لامپ ‌های گیاهی تبدیل کرده است.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo