به‌گزارش برق نیوز، مهندس “ستارمحمودی” امروز (دوشنبه) در سومین کنفرانس جامع مدیریت بحران و HSE که در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد، با اعلام این مطلب اظهار کرد: حوادث و اتفاقات در همه جای دنیا به عناوین مختلفی بروز می‌کند، اما آثاری که از خود به جا می‌گذارد متفاوت بوده و عمدتاً کشورهایی که دارای زیرساخت‌های بهتری بوده‌اند، آسیب کمتری را هم دیده‌اند.

قائم‌مقام وزیر نیرو در خصوص وضعیت منابع طبیعی در ایران بیان کرد: امروزه بسیاری از منابع طبیعی‌مان را با نیت توسعه، تعالی و ایجاد رفاه اجتماعی تخریب کرده‌ایم که این موارد همگی به نوع رفتار ما به طبیعت بازمی‌گردد.

محمودی همچنین ادامه داد: زمانی که نگاهی به چشم‌انداز 20 ساله کشور می‌اندازیم مواردی مانند مسائل اقتصادی، انرژی و محیط زیست را در آن می‌بینیم، اما گام‌هایی که در این خصوص برداشته‌ایم نیاز به آگاهی بیشتری داشته که متاسفانه از آن غفلت کرده‌ایم.

وی استفاده همه جانبه از سوخت فسیلی را به جای انرژی خورشیدی نادرست عنوان کرد وگفت: پیشرفت تکنولوژی نیروگاه‌های فسیلی و ورود آن به ایران مانع از رویکرد ما به منظور استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر شده است.

محمودی با اشاره به اینکه وزارت نیرو به عنوان متولی تأمین آب و برق جامعه به شمار می‌آید، خاطرنشان کرد: این وزارت‌خانه با حجم عظیمی از تخریب‌های طبیعی و غیرطبیعی روبرو است و باید خود را برای مقابله جدی در این موارد آماده سازد.

وی سیل، وجود نیترات در آب آشامیدنی، خروج نیروگاه‌ها از مدار و همچنین اختراع صنعت دیجیتال را از جمله مواردی دانست که موجب تخریب و تهدید محیط زیست می‌شود و عنوان کرد: برای حل این موضوعات مباحث پدافند غیرعامل و HSE را باهم تلفیق نموده و بر آگاهی و آموزش مردم نیز باید افزود.

قائم‌مقام وزیر نیرو در پایان همچنین با اشاره به اینکه در حوزه پدافند غیرعامل برنامه‌هایی انجام شده اما  نقص‌هایی نیز وجود دارد، خاطر نشان کرد: اگر منابع مالی و اعتبارات لازم به این حوزه اختصاص پیدا کند و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به پشتیبانی از این برنامه‌ها بپردازد، در نتیجه درآینده با بروز حوادث طبیعی و غیر طبیعی هزینه‌های کمتری را متقبل خواهیم شد.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo