نصب سریع و آسان
به گزارش برق نیوز، نصب سیستم فتوولتاییک با ظرفیت های کوچک الی بزرگ با میکرواینورتر ساده تر، سریعتر و ارزانتر از سیستم اینورتر مرکزی است. این امر، به دلیل اتصال هر پانل به میکرو اینورتر مختص، عدم نیاز به کابل کشیDC ، طراحی آسان و …. می باشد

معمولاً میکرو اینورترها به پشت صفحه پانل متصل می باشند و یا بر روی ریلِ نگاه دارنده پنل، در پشت پنل متصل میشوند. با این کار، میکرواینورتر در نزدیکترین نقطه به منبع DC قرار میگیرد تا تلفات حداقل گردد.

 تولید توان بیشتر در شرایط سایه اندازی جزئی
در شرایط سایه اندازی، عملکرد نامطلوب سیستم فتوولتائیک را شاهد هستیم به طوریکه اگر سایه جزئی بر روی یکی از پنل ها بیافتد کاهش شدید توان خروجی را در پی خواهد داشت.
در سیستم اینورتر مرکزی اگر روی یکی از پنل ها سایه قرار گیرد، MPPT اینورتر دیگر قادر نیست سایر پانل ها را در نقطه ماکزیمم توان نگه دارد. از سوی دیگر، در شرایط سایه اندازی، پانل با کمترین توان تولیدی، عملکرد سایر پانل های موجود در رشته اتصال به اینورتر مرکزی را محدود می نماید. در حالی که در سیستم های مبتنی بر میکرو اینورتر، به دلیل اتصال مجزای هر پانل یا جفت پانل به اینورتر، عملکرد هر پانل مستقل از سایر پانل ها می باشد.

 تولید توان بیشتر به دلیل وجود تعقیب کننده توان مختص هر پانل
به دلیل اینکه میکرواینورترها به هر تک پانل یا جفت پانل وصل می شود، از این رو موجب می شود تعقیب کننده بیشینه توان بطور اختصاصی برای هر پانل وجود داشته باشد. این امر در مقایسه با اینورتر رشته ای که بطور معمول برای بیش از ۷ پنل، از یک تعقیب کننده توان استفاده می کنند، میکرو اینوتر توان بیشتری تولید می نماید.

 بیشترین تولید ممکن در صورت نصب پانل ها در زوایای مختلف
در شرایطی که پانل ها در زوایای مختلفی نصب می شود، تشعشع دریافتی ماژول های فتوولتائیک متفاوت می باشد. این امر موجب می شود، ماژول با کمترین تولید، موجب محدود کردن عملکرد تولید سایر پانل های موجود در یک رشته از اینورتر مرکزی گردد. در حالی که در میکرواینورتر ها به دلیل وجود تعقیب کننده بیشینه توان مجزا برای هر تک یا جفت پانل، بیشترین انرژی ممکن تولید می گردد.

 ایمنی بالاتر در مواقع آتش سوزی به دلیل اتصال جداگانه پانل ها
در سیستم های معمول بر پایه اینورتر رشته ای، ولتاژ DC سمت پانل ها می تواند تا ۶۰۰ ولت افزایش یابد. در صورت رخداد آتش سوزی، به دلیل از بین رفتن عایق این سیم ها، ممکن است موجب بروز خطراتی برای تیم اطفای حریق گردد. در حالی که برای سیستمهای مبتنی بر میکرو اینورتر، حداکثر ولتاژ DC سمت ماژول می تواند ۶۲ ولت (ولتاژ ایمن) باشد. از این رو در صورت از بین رفتن عایق سیم های سمت DC ، بی خطر می باشد.

 طول عمر بالا
میکرواینورتر ها به دلیل کار در توان و ولتاژ DC پایینتر در مقایسه با اینوترهای رشته ای و کاهش استرس وارد شده بر قطعات مورد استفاده، از طول عمر بالاتری برخوردار می باشند.

سهولت در توسعه و گسترش سیستم
در هر زمانی پس از نصب سیستم با اینورتر مرکزی یا میکرواینورتر، می توان آنرا گسترش داد. این امر به دلیل ماهیت مستقل سیستم جدید با استفاده از میکرو اینورتر از سیستم قبلی نصب شده می باشد.

کاهش تلفات DC در مسافت های طولانی
در سیستم های مبتنی بر اینورتر رشته ای، به منظور اتصال ولتاژ DC سمت پانل ها به ورودی اینورتر، مسافت طولانی سیم کشی انجام می پذیرد. این امر موجب می گردد تلفات DC افزایش یابد. این امر در مقایسه با میکرواینوترها که پس از هر ماژول، بلافاصله میکرواینوتر قرار می گیرد، تلفات DC به مراتب کاهش می یابد.

افزایش قابلیت اطمینان سیستم
سیستمی که بر اساس میکرواینورتر نصب شده است دارای قابلیت اطمینان بیشتری است؛ برای مثال اگر یکی از ماژولها دچار مشکل شد بدلیل اینکه پانلها بصورت موازی با استفاده از میکرواینوتر به شبکه متصل شده اند، سایر ماژولها می توانند بدون مشکل به کار خود ادامه دهند.

بهینه برای سیستم های کوچک
برای پیاده سازی سیستم های با ظرفیت پایین، استفاده از میکرو اینوتر بهینه می باشد در حالیکه، اینورتر مرکزی حداقل به ۷ پانل سری شده در ورودی نیاز دارد.

منبع: شبکه های اجتماعی

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo