به گزارش برق نیوز، جلسه کمیته انرژی‌های تجدیدپذیر سندیکا در حالی برگزار شد که جمع‌آوری مشکلات و پیشنهادهای اعضای کمیته جهت ارجاع به نهادهای ذی‌ربط نظیر وزارت نیرو و کارگروه های مرتبط در دستور کار قرار گرفت.

در ابتدای جلسه ضمن ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در کمیته، بر لزوم اظهار نظر اعضا و ارائه پیشنهادها جهت رفع مشکلات صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر تاکید و از عدم حضور نمایندگان شرکت‌ها در جلسه عمومی کمیته انتقاد شد.

بر این اساس دبیر کمیته طرح و جمع آوری مشکلات و راهکارهای پیشنهادی کمیته را در راستای ایفای ماموریت تشکلی، مدون شدن اقدامات کمیته و ارجاع موارد طرح‌شده به نهادهای ذی‌ربط نظیر وزارت نیرو و کارگروه ‎های مرتبط دانست.

در ادامه با بیان مشکلات مختلف و نیز راهکارهای پیشنهادی برای حل این مشکلات از سوی اعضای کمیته، مجموعا مواردی چون نبود دستورالعمل مشخص جهت انتخاب زمین توسط سرمایه‌گذاران، عدم وجود Grid code منسجم در کشور و مشخص نبودن نیازمندی اتصال این نیروگاه‌ها به شبکه، در کنار عدم دخیل بودن مشاوران در پروژه‌ها و عدم آشنایی بسیاری از سرمایه‌گذاران با این شرکت‌ها، همچنین تبدیل شدن دولت به مصرف‌کننده نهایی برق در اجرای پروژه‌ها و عدم مسئولیت‌پذیری در قبال کیفیت اجرا به عنوان اهم مسائل مبتلابه اعضای کمیته مطرح شد.

علاوه بر این دیگر مسائل مطروحه در این نشست شامل روشن نبودن نحوه قیمت‌گذاری برق تضمینی خریداری شده، فرار سرمایه‌گذاران به دلیل منوط بودن پروژه به تمدید قرارداد برای بخشی از سال، وجود موانع مختلف در صدور مجوز‌های قانونی در اجرای پروژه‌ها و نیز وجود خلأ های آموزشی از جمله مشکلات  بود که اعضا پیشنهاداتی برای حل آن‌ها ارائه دادند.

مصوب شد تا دبیر کمیته ضمن کامل کردن این موارد، پیش‌نویس لیست مشکلات و پیشنهادهای کمیته را جهت ارائه به هیات‌مدیره و نیز کارگروه راه حل با حضور معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر تنظیم و به هیات‌رییسه کمیته ارسال کند.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo