وی با بیان این‌که دانشگاه شهید چمران اهواز جزو 15 دانشگاه برتر کشور است، افزود: یکی از شاخص‌های مهم در ارزیابی دانشگاه‌ها تعداد پروژه‌های کلان، ملی و همکاری‌های بین‌المللی آن‌ها است. دانشگاه شهید چمران به دنبال فعالیت بیشتر در این حوزه است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: این امر نیازمند داشتن ارتباطات بسیار با سازمان‌ها و  شرکت‌های مختلف برای شناسایی اساتید توانمند است. زمانی که یک پروژه تحقیقاتی کلان انجام شود، دانشگاه می‌تواند برنامه تحقیقاتی تقاضامحور داشته باشد، جزئیات تحقیقات نیز متنوع‌تر می‌شوند، اساتید می‌دانند در چه زمینه‌ای باید کار کنند و افراد بیشتری برای انجام کار موردنیاز خواهد بود.

حاجی‌دولو با اشاره به دیگر مزیت‌های تعریف پروژه‌های ملی طولانی‌مدت، افزود: چنین پروژه‌هایی برای اساتید این امکان را فراهم می‌کند تا بهتر برنامه‌ریزی کرده و از توان دانشجویان کارشناسی ارشد بهتر استفاده کنند، در نتیجه تحقیقات علمی دانشگاه کاربردی می‌شوند؛ چرا که این پژوهش‌ها بر اساس نیاز سازمان‌ها و دستگاه‌ها تعریف می‌شود.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون برای بر عهده گرفتن طرح «طراحی و ساخت نیروگاه‌های میکرو» با سازمان آب و برق در حال مذاکره هستیم. این نیروگاه‌ها روی کانال‌های آب و رودخانه‌های کوچک نصب می‌شوند و برق مورد نیاز روستاییان و کشاورزان نقاط دورافتاده را تأمین می‌کنند. سازمان آب و برق به دنبال بومی‌سازی دانش فنی و طراحی و ساخت این نیروگاه‌ها است و امیدواریم با استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان بتوانیم این کار را در دانشگاه انجام دهیم.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo