سرویس صنعت برق نیوز: تهیه این نرم افزار که از سال 1388 آغاز شده بود پس از گذشت 6 سال آماده و امروز با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید. در حال حاضر در اکثر نقاط کشور نرم افزارهای اسکادا و دیسپاچینگ برق از نوع خارجی بوده و این نرم افزار برای نخستین بار به صورت ملی تهیه و به بهره‌برداری رسیده است.

به گزارش برق نیوز در حال حاضر تمامی مناطق برق منطقه‌ای استان از این نرم افزار بومی استفاده می‌کنند. در این مراسم نوبخت، نهاوندیان و شریعتمداری نیز حضور داشتند.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای خراسان امروز در مراسم رونمایی از این طرح گفت: این نرم افزار وظیفه مانیتورینگ، کنترل تجهیزات و ادوات موجود در پست های انتقال و فوق توزیع را به صورت محلی به عهده دارد.

متولی زاده افزود: شرکت برق منطقه ای خراسان به عنوان قطب اتوماسیون کشور، برای نخستین بار با استفاده از نیروهای متخصص و توانمند با مشارکت شرکت دانش بنیان و با صرف بیش از چهار سال زمان موفق به طراحی و تولید این نرم افزار بومی شده است.

او با بیان اینکه پیش از این نرم افزار بومی اتوماسیون پست های برق (DCS) در استان های خراسان شمالی و جنوبی به کار گرفته شده بود، گفت: این نرم افزار در شهرستان سبزوار نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

متولی زاده ادامه داد: از مزایای این نرم افزار می توان به امنیت بالا، کاهش هزینه های اجرا، سازگاری با انواع رله های حفاظت و پروتکل های استاندارد و امکان انجام اصلاحات مورد نیاز اشاره کرد.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای خراسان در خصوص امنیت این نرم افزار گفت: پیش از این، مدیریت پست ها از طریق نرم افزار های خارجی صورت می گرفت اما هم اکنون با انتقال مدیریت پست به نرم افزار های بومی، امنیت آن بسیار بالا رفته و امکان هک وجود ندارد.

این سیستم در پست 132/20 کیلو ولت کوهستان شهر مشهد نصب و راه اندازی شده است.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo