به گزارش برق نیوز به نقل از مدیریت شبکه برق ایران ، این نشست با ارائه گزارش مختصری از فضای کنونی صنعت برق کشور و بازار برق آن با عنوان چگونگی تعامل مرکز راهبری شبکه برق کشور (دیسپاچینگ) و بازار برق در تهیه برنامه آرایش تولید آغاز شد.

این نشست به صورت پرسش و پاسخ پیرامون بهترین شیوه برای تهیه برنامه آرایش تولید در بازار برق و چگونگی مدیریت آن ادامه یافت.

به گفته دکتر شاهیده پور ارتباط مستقیم و تنگاتنگ بازار برق و بهره برداری از سیستم، باعث شفافیت بیشتر بازار و کارا بودن هر چه بیشتر آن خواهد شد.

وی متذکر شد که برخی از قیود ذاتی شبکه و بهره برداری در حالت فعلی شبکه برق ایران، باعث مغایرت بین برنامه آرایش تولید بازار و اجرای آن توسط دیسپاچینگ شده است.

شاهیده پور افزود، آنچه که در عمل قابلیت اجرا دارد  باید به همراه قیود مورد نظر دیسپاچینگ به برنامه بازار برق منتقل شود تا در نهایت برنامه اجرا شده توسط بازار قابلیت اجرا در مرکز کنترل را داشته باشد.

ایشان با تاکید بر راه اندازی بازارهای خدمات جانبی و همچنین بازار ساعتی، استفاده از قابلیت های کنترل بار را یکی از الزامات اجتناب ناپذیر در بازار برق دانست و بر نقش مهم بارهای کنترل پذیر در شبکه تاکید کرد.

در پایان این نشست، با اهدای هدیه، از سال ها تلاش و همکاری شایسته ایشان در عرصه صنعت برق کشور و جهان، قدردانی شد.  

پروفسور محمد شاهیده پور استاد و رییس سابق دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر  دانشگاه صنعتی ایلینوی است.

وی در سال ۱۹۷۷ لیسانس خود را از دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف و فوق لیسانس و دکترای خود را در سال‌های ۱۹۷۸ و ۱۹۸۱ از دانشگاه میزوری در کلمبیا در آمریکا دریافت کرد.

ایشان مؤلف بیش از 4۰۰ مقاله علمی و 6 کتاب در زمینه سیستم های قدرت و عضو پیوسته انجمن مهندسین برق و الکترونیک آمریکا (IEEE) است.

شاهیده‌پور عضو کمیته مطالعات ریزشبکه‌های سازمان ملل بوده و پروژه‌های عملی متعددی را در زمینه ریزشبکه‌ها و شبکه‌های هوشمند اجرا کرده که می‌توان به ریز شبکه دانشگاه IIT با قابلیت عملکرد جزیره‌ای، ریز شبکه مبتنی بر سلول‌های خورشیدی جزیره ویرجین و ریز شبکه‌های فرودگاه‌ها و ایستگاه های قطار شهری اشاره کرد.

وی به تازگی در سال ۲۰۱۶ به پاس دستاوردهای پژوهشی خود در زمینه «برنامه‌ریزی تولید در بازارهای برق و در حضور منابع متغیر انرژی تجدید پذیر» عضو فرهنگستان مهندسی ایالات متحده آمریکا شده است. شاهیده‌پور در سفرهای خود به ایران کارگاه‌ها و سمینارهای متعددی در زمینه شبکه‌های هوشمند برگزار می‌کند.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo