به گزارش برق نیوز، طبق برآوردهای وزارت نیرو قرار شده تا در چند سال آینده ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور به ۱۰۰۰ مگاوات برسد همچنین قرار است که ۳۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در سال ۱۳۹۶ بهره‌برداری شود.

در مجموع نگاه دولت یازدهم به ارتقای انرژی تجدیدپذیر در ایران بسیار جدی است و برای همین موضوع نیز مولفه های تشویقی و تضمینی گوناگونی را برای جذب سرمایه گذار لحاظ کرده اما با این وجود وضعیت پیشرفت این انرژی در کشور در قیاس با سایر کشورهای دیگر  روند کندی داشته است و بسیاری معتقدند که علت این کندی نبود تضامین پرداخت در این صنعت است اما به گفته صادق زاده، مدیر عامل سازمان انرژی‌های نو ایران علت عقب افتادگی استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور پرداخت یارانه‌های سنگین به بخش فرآورده‌های نفتی از جمله نفت و گاز برای استفاده در نیروگاه‌ها به منظور تولید برق است.

وی معتقد است با توجه به اینکه حرکت به سمت تجدیدپذیرها در جهان شدت گرفته  لازم است  یارانه‌ها از نفت و گاز برداشته شود و سیاست‌های خود را به سمت انرژی‌های تجدید پذیر که هم دوست دار طبیعت است و هم رایگان در اختیار ما قرار دارد، سوق دهیم.

مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران با اشاره به اینکه تجدیدپذیرها اثرات زیست محیطی ناشی از سوخت فسیلی را ندارند و ارزان‌تر از انرژی فسیلی هستند، افزود: هر کیلووات برق تولیدی توسط انرژی‌های فسیلی، ۱.۵ تا ۲ برابر برق تولیدی از انرژی‌های تجدید پذیر است.

برخی از کشورها با هدف گذاری تا سال ۲۰۳۰ میلادی بنا دارند ۲۰ تا ۳۰ درصد برق مورد نیاز خود را از انرژی‌های تجدید پذیر تولید می‌کنند، برخی دیگر نیز مصمم هستند تا سال ۲۰۵۰ میلادی ۱۰۰ درصد برق مورد نیاز خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تولید کنند در این بین ایران نیز سیاست هایی را برای توسعه انرژی تجدیدپذیر در نظر گرفته و بر اساس برنامه ششم توسعه، حدود ۵۰۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در ایران احداث خواهد شد.

همچنین در راستای اجرای قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی و نهادها و شرکت‌های دولتی را به تأمین ۲۰ درصد برق مصرفی ساختمان‌های خود از انرژی‌های تجدیدپذیر تا مدت دو سال ملزم کرد.

اجرای اینگونه سیاست ها بی شک می تواند تاثیرات مثبتی در ارتقا صنعت برق کشور داشته باشد و به نظر می رسد که دولت یازدهم عزم خود را برای به سرانجام رساندن وضعیت انرژی تجدیدپذیر جزم کرده است.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo