فرماندار نمین گفت: نخستین و بزرگترین نیروگاه تولید برق با انرژی خورشیدی بخش خصوصی استان در شهرستان نمین در حال احداث است.

به گزارش برق نیوز،، «عبدالعلی‌پور» در جریان بازدید از مراحل عملیاتی احداث نخستین و بزرگترین نیروگاه تولید برق با انرژی خورشیدی استان در روستای هشنه با بیان این مطلب که این نیروگاه با سرمایه‌گذاری بالغ بر 12 میلیارد ریال در حال احداث گفت: این واحد نیروگاهی ظرفیت تولید 200 کیلو وات برق را دارد.

فرماندار نمین با اشاره به این‌که این نیروگاه در زمینی به مساحت 4000 متر مربع در حال احداث است، گفت: برای تولید برق پیش‌بینی شده در این نیروگاه ، از 802 پانل خورشیدی استفاده خواهد شد.

وی گفت: با راه‌اندازی این واحد نیروگاهی برای 8 نفر به‌صورت مستقیم اشتغال دایم ایجاد می‌شود.

عبدالعلی‌پور با بیان این مطلب که برق تولیدی این نیروگاه به شبکه سراسری برق متصل شده و به دولت فروخته می‌شود، اظهار کرد: این نیروگاه توانایی تولید برق برای 200 مشترک خانگی را دارد.

وی به قیمت خریداری برق تولید شده از نیروگاه‌های خورشیدی در کشور که معادل هر کیلووات 977 تومان است اشاره کرد و افزود: هزینه تمام شده برق مصرفی در کشور چیزی حدود 2 برابر این رقم می‌باشد، تولید و استفاده از برق در کشورهای اروپایی به‌علت استفاده از پانل خورشیدی بسیار کم هزینه‌تر است.

فرماندار نمین با اشاره به  استفاده ناچیز بودن برق تولیدی از تعداد شبکه‌ی برقی سلول خورشیدی اظهار امیدواری کرد فرهنگ استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و خورشیدی در میان مردم و صاحبان صنایع گسترش یابد، چون این انرژی مقرون به صرفه بوده و به غیر از هزینه‌های اولیه زیرساخت، هزینه بعدی را به‌دنبال ندارد.

عبدالعلی‌پور در ادامه گفت: نیروگاه‌های تولید برق با استفاده از انرژی خورشیدی در مناطقی قابل اجراست که میزان تابش نور آفتاب از لحاظ زمانی زیادتر از مناطق دیگر باشد که منطقه هشنه از توابع شهرستان نمین حائز این ویژگی شناخته شده است.

توضیح:
هزینه تولیدی برق تولید در کشور به اشتباه در متن خبر دو برابر هزینه اعلام شده ذکر است. همچنین نرخ خرید تضمینی برق این نیروگاه متفاوت با آن چیزی است که سانا اعلام کرده است.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo