به گزارش برق نیوز،تیر افکن مدیر عامل نیروگاه سیکل ترکیبی کرمان -باغین در رابطه با موفقیت های این واحد تولید انرژی گفت : بزرگترین شاهکار صنعت برق در این نیروگاه به همت کارگران متعهد و متخصص داخلی به منصه ظهور در آمد.

مدیر عامل سیکل ترکیبی افزود :نیروگاه کرمان دارای ۸ واحد گازی ۴ واحدبخاری و ۲ واحد گازی بخاری می باشد که سوخت اصلی نیروگاه گاز بوده اما گازوییل نیز به عنوان سوخت پشتیبان پیش بینی شده است .

وی افزود: ظرفیت اسمی این نیروگاه ۱۹۰۰پرمگاوات ساعت است اما ۱۶۰۰مگاوات تولید داریم با توجه به اینکه نیروگاه کرمان ۱۷۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد حدود ۱۷۸ درصد کاهش تولید پیدا می کند به طور مثال هر ۱۵ درجه حرارت ۷۲صدم کاهش تولید دارد.

تیر افکن تصریح کرد : اولین واحد این نیروگاه در سال ۱۳۸۰ در اوج موفقیت با تولید ۹۶ میلیون مگا وات ساعت قرار گرفت که نشان از قدرت متخصصین داخلی داشت .

این مقام مسئول ابراز کرد : نظام پیشنهادات از عوامل بهره وری اقتصادی که درنیروگاه کرمان به مرحله اجرا درآمده است تا بتواند بهترین راندمان را در سطح کشور داشته باشد کرمان دو نیروگاه در بین ۱۲ نیروگاه کل کشور دارد .

وی در ادامه به مقایسه نیروگاه کرمان با نیروگاه دماوند پرداخت و اذعان کرد :راندمان نیرو گاه دماوند ۴۷درصد با مصرف سوختی حدود ۳۲۰لیتر یا متر مکعب گاز یا گازوییل و این درحالی است که نیروگاه سیکل ترکیبی کرمان با ۲۲۰لیتر گازوییل توانسته صد هزار وات ساعت انرژی تولید کند که برای ۱۰ سال می تواند به تولید ادامه دهد .

مدیر عامل سیکل ترکیبی ابراز کرد :۸واحد گازی و بخاری این نیروگاه در سال ۱۳۸۰تحریم شدند که در حال حاضر با همت کارگران این مجموعه به وضعیت مطلوبی رسیده ایم .

تیر افکن با اشاره به اینکه این نیروگاه با ۶۰۰ لیتر سوخت ۱۰میلیون مگاوات ساعت انرژی تولید می کند، عنوان کرد :سال ۱۳۸۹ در پیک تابستان (اوج مصرف )یک اشکال فنی در یکی از واحد های این نیرو گاه به وجود آمد که باعث شد یکی از قطعات آسیب ببیند .

این مقام مسئول افزود : در آن زمان کشور در وضعیت تحریم قرار داشت لذا شرکت های سازنده حاضر به فروش قطعه نبودند اگر هم عرضه می کردند تا به دست ما برسد ونصب شود یک دوره ۴۰ تا ۵۰ روزه زمان لازم داشت تا نیروگاه دوباره بتواند آغاز به کار کند لذا با توکل به خدا و اتکا به نیروهای متخصص داخلی این قطعه ساخته وجایگزین مدل قبلی آن در نیروگاه کرمان شد .

وی در پایان با بیان اینکه این مدل در نیروگاه کرمان به عنوان شاهکار صنعتی در کل جهان معرفی شد خاطر نشان کرد : اقتصاد مقاومتی یعنی با ور داشتن نیروی متخصص جوان داخلی که نسبت به کشور ارق داشته وبا روحیه جهاد گری وقناعت کار را به جلو پیش ببرند .

منبع:ارمان کرمان

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo