مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) گفت: ممکن است سوخت فسیلی هم‌اکنون ارزان‌تر باشد، اما در آینده باید هزینه‌های هنگفتی را به‌خاطر انتشار گازهای گلخانه‌ای بپردازیم.

به‌گزارش برق نیوز، دکتر “سیدمحمد صادق‌زاده” قبل از ظهر امروز (سه‌شنبه) در حاشیه برگزاری یازدهمین همایش بین‌المللی انرژی با حضور در میزگرد تخصصی با موضوع انرژی‌های تجدیدپذیر و کنوانسیون‌های زیست محیطی، در پژوهشگاه نیرو با بیان این مطلب اظهار داشت: همیشه در بخش برنامه‌ریزی کشور بیان شده که انرژی‌های تجدیدپذیر گران‌تر از گاز و سوخت‌های فسیلی هستند، ولی باید در نظر داشته باشیم که ممکن است هزینه گاز طبیعی ارزان‌تر از انرژی خورشید باشد ولی در آینده باید هزینه‌های هنگفتی را به‌خاطر انتشار گازهای گلخانه‌ای در کشور، متحمل شویم.

وی ادامه داد: به تصور گران بودن انرژی‌های تجدیدپذیر، همیشه روش گران‌تری در استفاده از انرژی را انتخاب کرده‌ایم.

صادق زاده از کشور آلمان به عنوان سردمدار استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر یاد کرد و افزود: زمانی که کشور آلمان شروع به سرمایه‌گذاری بر روی انرژی‌های تجدیدپذیر کرد، این انرژی‌ها بسیار گران‌تر بودند و بار توسعه تجدیدپذیرها به دوش این کشور افتاد.

وی تصریح کرد: ما در شرایط کنونی، در زمان متفاوت از قبل قرار داریم و نباید دچار خطای راهبردی در تصمیم‌گیری‌ها شویم.

مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا) با بیان این مطلب که در 10 یا 15 سال گذشته انرژی‌های خورشیدی جزو گران‌ترین انرژی‌های تجدیدپذیر و گاز طبیعی جزو فراوان‌ترین و ارزان‌ترین انرژی‌ها بوده است، اظهار داشت: در زمان حاضر سرمایه گذاری انرژی خورشیدی برای هر کیلووات ساعت تا 1000 دلار تنزل داشته و حتی پنل های خورشیدی با 400 دلار و کمتر نیز عرضه شده است.

وی ادامه داد: استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر بخصوص انرژی خورشیدی با توجه به وفور این انرژی در کشور و اینکه فاصله ما تا منبع انرژی به فاصله پشت بام هر خانه‌ای است که می‌تواند ضمن تأمین پایدار، دوست مناسبی برای محیط زیست باشد، بسیار مفید فایده است.

صادق زاده با اشاره به اینکه، برای تأمین سوخت یک نیروگاه حرارتی 4 مگاواتی نیاز به 4 میلیارد دلار سرمایه گذاری است که معادل 1000 دلار برای هر کیلووات ساعت خواهد بود، افزود: در استفاده از گاز طبیعی و سایر سوخت‌های فسیلی همیشه بایستی این موضوع را مد نظر داشته باشیم که اثرات سوء این نوع سوخت‌ها در جهان و محیط زیست بر هیچکس پوشیده نیست و بهتر است جهان را به سمت استفاده ازانرژی های پاک راهنمایی کنیم.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo