سرویس علمی برق نیوز، دکتر رضا جواهر دشتی در حاشیه سی و نهمین همایش شیمی نیروگاه های ایران در نیروگاه اصفهان گفت: زیان خوردگی به صنایع کشور بیش از سه برابر آن چیزی است که این نیروگاه ها در ایران بعنوان ثروت ملی تولید می کنند.

وی با اشاره به اهمیت آینده پژوهی در ایرن بیان داشت: در آینده پژوهی یک مدیر می تواند با خلاقیت و برنامه ریزی از آینده ای محتمل که در آن رویدادهای خوب و بد شرایط مساوی دارند به آینده ای دلخواه حرکت کند که در آن رویدادهای بد کمتر مجال رخ دادن خواهند یافت.

این چهره علمی بین المللی در عرصه خوردگی تاکید کرد: خوردگی از جمله مورادی است که باید از هم اکنون برای تغییر تاثیرات مخرب آن در آینده برنامه ریزی کرد.

به گزارش برق نیوز، جواهر دشتی اظهار داشت: شفافیت اطلاعات یکی از مهمترین فرآیندهای توسعه است و در غیر اینصورت مجبوریم دوباره آنرا تکرار کنیم.

وی گفت: موسسه EPRI در آمریکا به تاثیر خوردگی در صنعت برق پرداخته است و مشخص کرده است که ده درصد هزینه برق مصرفی که مردم می پردازند ناشی از خوردگی در صنعت تولید و نیروگاه است.

نویسنده کتاب مرجع خوردگی میکروبی گفت: حتی کشوری مانند هندوستان دارای اطلاعات شفافی در زمینه خوردگی است و مشخص شده است که حدودا ده درصد هزینه صنایع بابت خوردگی تلف می شود ولی در ایران چنین اطلاعاتی وجود ندارد.

جواهر دشتی تشریح کرد: حتی اگر فرض کنیم ضرر و زیان ناشی از خوردگی برای ایران نیز همین ده درصد باشد سالانه چندین هزار میلیارد تومان از منابع مالی کشور در صنعت نیروگاهی بابت خوردگی از بین می رود و لذا نیازمند دقت بیشتر و نگاه جدی تری است.

وی در پایان گفت: خوردگی در سطوح مختلف و در شرایط متفاوت رخ می دهد و علاوه بر هزینه بالا ریسک بالایی را نیز به کشور تحمیل می کند لذا در بخش نیروگاهی باید مدیریت خوردگی جدی گرفته شود و سیستم مشخصی برای پیاده سازی آن اجرا گردد.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo