به گزارش برق نیوز, مهندس  بلبل  آبادي  مدير  عامل  شرکت  سهامي  برق  منطقه اي  گيلان در گفتگو با رادیو گیلان در برنامه رادیویی گفتگو محور«دریچه» توانمندیها و عملکرد برق گیلان را برشمرد.

3 محور اساسی کاری
مدير  عامل  شرکت  سهامي  برق  منطقه اي  گيلان ابتدا با اشاره به 3 محور اساسی کاری صنعت برق در گیلان گفت: تولید انرژی برق، انتقال و فوق توزیع و همچنین توزیع نیروی برق 3 محور اساسی کاری صنعت برق در گیلان محسوب می شوند.

توزیع نیروی برق
وی افزود: توزیع نیروی برق در حیطه کاری شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان است که از سطوح ولتاژی 20 کیلوولت به پائین انجام می شود.

6 نیروگاه در حوزه تولید
مهندس  بلبل  آبادي  در مورد حوزه تولید گفت: در استان گیلان در مجموع 6 نیروگاه بزرگ و کوچک وجود دارد که 3 نیروگاه از سوخت انرژی فسیلی استفاده می کنند و 3 نیروگاه دیگر از انرژی تجدیدپذیر بهره می گیرند.

2816 مگاوات تولید انرژی برق
وی افزود: این 6 نیروگاه با 2816 مگاوات ظرفیت نامی، در تولید انرژی برق فعال هستند و در فصل جاری میزان مصرف برق استان گیلان حدود 700 تا 800 مگاوات در طول روز متغیر است. یعنی تولید انرژی برق استان گیلان بیش از میزان مصرف است.

صادرات برق مازاد بر مصرف

مدير  عامل  شرکت  سهامي  برق  منطقه اي  گيلان در مورد برق مازاد بر مصرف گفت: برق مازاد بر مصرف استان گیلان به استانهای تهران،زنجان، آذربایجان و مازندران صادر می شود. همچنین در صورت درخواست و نیاز، امکان ارتباط با کشور جمهوری آذربایجان برای تبادل انرژی فراهم است.

انتقال و فوق توزیع
مهندس  بلبل  آبادي  در مورد خطوط انتقال و فوق توزیع گفت: انتقال و فوق توزیع از محورهای اساسی حوزه ماموریت و فعالیتهای شرکت  سهامي  برق  منطقه اي  گيلان هستند که سطوح ولتاژی 400 کیلوولت، 230 کیلوولت، 132 کیلوولت و 63 کیلوولت را به خود اختصاص می دهند.
وی افزود: یعنی انرژی برق تولیدی در نیروگاهها از طریق این خطوط به نزدیکی مراکز مصرف در شهرها انتقال می یابد و در اختیار شرکت توزیع نیروی برق قرار می گیرد تا به دست مشترکان و مصرف کنندگان محترم برسد.

در تولید برق، گیلان مشکل ندارد

وی اضافه کرد: شرکت  سهامي  برق  منطقه اي  گيلان برای تولید انرژی برق هیچ مشکلی ندارد و در فصل گرما و در اوج مصرف در پیک تابستان سال 1394 میزان مصرف 1542 مگاوات بود که در مقایسه با 2816 مگاوات ظرفیت نامی تولید استان گیلان، نزدیک به حدود 2 برابر انرژی برق مازاد بر مصرف داریم که به استانهای همجوار صادر می شود.

چالش ها
مدير  عامل  شرکت  سهامي  برق  منطقه اي  گيلان در مورد چالشهای پیش رو گفت: به دلیل تنگناهای مالی موجود با توجه به رشد مصرف که حدودا و بطور متوسط و میانگین رشد 8 درصدی دارد و تغییر الگوی مصرف و … در شبکه انتقال و فوق توزیع با چالش هایی رو به رو هستیم.
وی افزود: متناسب با رشد مصرف باید سرمایه گذاری جدید صورت بگیرد و خطوط انتقال و فوق توزیع جدید و پستهای جدید احداث شوند. اگر سرمایه گذاری متناسب با رشد انجام نشود مقداری چالش خواهیم داشت. وی اضافه کرد: با توجه به تدابیر و برنامه ریزیهای انجام شده این مشکلات برطرف خواهد شد.

زنجیره ای بهم پیوسته
مهندس  بلبل  آبادي  3 محور  اساسی تولید، انتقال و فوق توزیع و نهایتا توزیع نیروی برق را زنجیره ای بهم وابسته خواند و گفت: اگر تولید کافی نباشد و اگر شبکه انتقال و فوق توزیع توانایی لازم برای انتقال انرژی تولیدی به نزدیکی مراکز مصرف در شهرها را نداشته باشد و شرکت توزیع نیروی برق نتواند انرژی تولیدی برق را به مشترکین برساند، فرآیند تحویل انرژی برق دچار مشکل خواهد بود.

نوسانات برق و لوازم خانگی
وی در مورد نوسانات برق و حوادث و اتفاقات ناشی از آن برای لوازم خانگی گفت: اتفاقات لوازم خانگی ممکن است علت های گوناگونی داشته باشد. استان گیلان، طبیعت و شرایط آب و هوایی خاصی دارد، رطوبت بالا، میزان بارندگیهای زیاد و سایر موارد. که هر یک از اینها می توانند چالشهایی را برای صنعت برق بدنبال داشته باشد. رطوبت باعث خوردگی تجهیزات و بارندگیهای زیاد روی خطوط انتقال و توزیع نیروی برق اتصال های ناگهانی ایجاد می کند و حتی شاخه های درختان نیز در برخورد با خطوط، اتصال به وجود می آورد و این اتصالات منجر به بروز مشکلاتی برای وسایل خانگی و مجموعه صنعت برق می شود.

تعمیر و نگهداری، نصب و راه اندازی با نیروهای بومی

مدير  عامل  شرکت  سهامي  برق  منطقه اي  گيلان در مورد تعمیر و نگهداری، نصب و راه اندازی خطوط و پستهای انتقال و فوق توزیع گفت: تعمیر و نگهداری خطوط انتقال در سطوح ولتاژی400 کیلوولت ، 230 کیلو ولت، 132 کیلوولت و 63 کیلوولت که اصولا و عموما در مناطق صعب العبور و کوهستانی و در فصل زمستان انجام می گیرد از نظر دسترسی به این مناطق با مشکلاتی همراه است  و یا حتی در فصول معمول نیز با کاشت محصول دسترسی به دکل ها با مشکلات و چالشهایی همراه است. ولی زحمتکشان متعهد و متخصص و سخت کوش صنعت برق گیلان با قبول زحمات فراوان در بحث نگهداری، تعمیر و مرمت و بازسازی و راه اندازی خطوط تلاشهای ارزنده ای دارند.

نیروهای بومی گیلان

وی اضافه کرد: بخش خصوصی با استفاده از نیروهای بومی گیلانی، امر تعمیرات و نگهداری خطوط و پستهای انتقال و فوق توزیع نیروی برق را انجام می دهند. خوشبختانه استان گیلان از کارکنان و نیروی انسانی متعهد و متخصص و با ظرفیت و پتانسیل تجربه علمی و فنی بسیار بالایی برخوردار است و در مجموع برای نصب، راه اندازی، تست و احداث پروژه های جدید و همچنین تعمیر و نگهداری در استان گیلان مشکلی نداریم.

تجهیزات مدرن و به روز

مهندس  بلبل  آبادي  مدير  عامل  شرکت  سهامي  برق  منطقه اي  گيلان در خصوص به روز بودن تجهیزات برق در این استان گفت: در حال حاضر پستهایی را در سطح استان گیلان نصب کردیم مانند پست   GIS  يا از نوع گازي كه پست هایي هستند از آخرين تكنولوژي روز دنيا بهره مي برند .

وي افزود : يك دستگاه پست 63/230 با ظرفيت 160*2 مگاولت آمپر معادل 320 مگاولت آمپر در منطقه پيركلاچاي رشت بيش از يكسال در حال بهره برداري است كه تجهيزات اين پست كاملا مدرن و به روز است بطور يكه در بخش 63 و 230 كيلو ولت ، بدنه و محفظه دستگاه را مي توان لمس كرد بدون اينكه خطرات جاني دربر داشته باشد.

وي افزود: همچنين 2 دستگاه پست 20/63 كيلو ولت GIS با ظرفيت نامي هركدام 40*2 مگاولت آمپر در خيابان بلوار معلم مقابل استانداري و منطقه آزاد تجاري انزلي در حال بهره برداري هستند كه اين پست ها از تكنولوژي روز بهره مي برند .

رتبه پنجم كشوري

مهندس بلبل آبادي مدير عامل شركت  سهامي برق منطقه اي گيلان در خصوص موفقيت خاص اين شركت در سطح كشور گفت: صنعت برق گيلان به لحاظ توليد و رتبه بندي در سطح كشور و بطور  ميانگين بين 16 شركت برق منطقه اي در رتبه پنجم قرار دارد.

تامين برق پايدار رشت
وي در مورد تامين برق پايدار رشت گفت : براي تامين انرژي و برق مطمئن و پايدار شهر رشت از چندين دستگاه پست انتقال بهره مي گيريم مانند پست فشار قوي 63/230 كيلوولت در جاده خمام با ظرفيت نامي 320 مگاولت آمپر ، پست شهيد عضدي رشت (GIS) در منطقه پير كلاچاي با ظرفيت نامي 320 مگاولت آمپر و پست شهر صنعتي رشت با ظرفيت نامي 320 مگاولت آمپر هم براي تامين انرژي شهر صنعتي و هم براي تامين انرژي پست هاي فوق توزيع شهر رشت مورد بهره برداري قرار مي گيرد.

هزينه هاي تمام شده
مهندس  بلبل آبادي در مورد هزينه هاي تمام شده انرژي برق گفت:  چنانچه هزينه سوخت نيروگاه ها محاسبه گردد هر كيلووات برق توليدي بطور ميانگين و متوسط حدود 250 تومان هزينه دارد و اگر هزينه سوخت نيروگاه ها لحاظ نشود هر كيلووات برق توليدي بطور ميانگين و متوسط حدود 120 تومان هزينه دارد كه از مشتركين و مصرف كنندگان محترم ، بطور متوسط حدود 60 تومان دريافت مي شود.

پتانسيل 3000 مگاوات انرژي بادي در گيلان
مدير عامل شركت  سهامي برق منطقه اي گيلان در مورد انرژي بادي در اين استان گفت: در استان گيلان پتانسيل توليد انرژي برق از منابع بادي حدودا 3000 مگاوات است .

وي اضافه كرد : در حال حاضر با توجه به تجهيزات نصب شده نيروگاه بادي منجيل با ظرفيت نامي 3/ 92 مگاوات ، نيروگاه آبي سد سفيدرود با ظرفيت نامي 5/87 مگاوات و نيروگاه آبي كوچك سد تاريك با ظرفيت 4/3 مگاوات امكان توليد انرژي برق از منابع مذكور را دارند.

مديريت مصرف

وي آنگاه با اشاره به اهميت بحث مديريت مصرف گفت: در بحث مديريت مصرف انرژي برق اصلا به دنبال اين نيستیم كه مشتركين و مصرف كنندگان ، از برق استفاده نكنند .

وي افزود : اتفاقا برعكس سفارش مي كنيم كه هر چقدر نياز دارند از انرژي برق استفاده كنند، تنها نكته و تاكيد اين است كه مصرف انرژي برق به صورت صحيح ، درست و بهينه صورت بگيرد و فرهنگ استفاده درست از انرژي برق ترويج داده شود .

وي اضافه كرد : در خانواده ، در جامعه و در صنعت بايد بحث مديريت مصرف انرژي برق به صورت جدي مد نظر قرار داده شود و به عنوان مثال در فصل گرما با تدابير بسيار ساده مي توان منافذ ساختمان را مسدود و كنترل كرد. با اين كار، سيستم هاي خنك كننده پايدار تر شده و مصرف انرژي كاهش مي يابد يا اينكه در طول شبانه روز در ساعات اوج مصرف يا پيك مصرف در فصل تابستان از ساعت 11 صبح تا ساعت 3 يا 4 بعد ظهر ، و غروب ها از ساعت 7 تا 11 شب بيشترين ميزان مصرف انرژي برق صورت  مي گيرد ، در اين ساعات با اعمال روش مديريت مصرف بر اساس نياز و ضرورت استفاده كنيم و استفاده از لوازم خانگي پر مصرف مانند ماشين لباسشويي ، ظرفشويي، اتوبرقي،سشوار، جاروبرقي و … در آن ساعات ضرورتي ندارد بلكه مي توان در ساعاتي ديگر از اينگونه لوازم پر مصرف استفاده كرد. همين اقدام كوچك و بسيارابتدايي براي صنعت برق بسيار پر اهميت است.

مدیر عامل شركت  سهامي برق منطقه اي گيلان افزود: در سال گذشته در 25 مردادماه 94 پيك مصرف استان گيلان 1542 مگاوات بود. اگر هر مصرف كننده و مشترك يك لامپ 100 وات در صورت بي نيازي خاموش كند در استان گيلان از توليد 130 مگاوات برق صرفه جويي مي شود و تحت عنوان پيك سايي نقش موثر و ارزنده اي در كاهش و جلوگيري از بروز خاموشي ها و ساير اتفاقات حاصل مي شود و علاوه برآن هزينه هاي سنگين احداث نيرو گاهها و خطوط انتقال و خطوط فوق توزيع در جاي ديگري و صنعت ديگري براي اشتغال و توليد سرمايه گذاري مي شود و از آسيب هاي زيست محيطي جلوگيري مي كند.

 خاموشي هاي احتمالي

مهندس بلبل آبادي مدير عامل شركت سهامي برق منطقه اي گيلان در پاسخ به پرسش يكي از شنوندگان درمورد خاموشيهاي احتمالي در تابستان امسال گفت : استان گيلان در زمينه توليد انرژي برق مشكل ندارد و ميزان توليد بيشتر از ميزان مصرف استان است. حتي در اوج مصرف سال گذشته كه 1542 مگاوات بود ، ميزان توليد برق خيلي بيشتر از ميزان مصرف بود .

وي افزود: در بخش انتقال و فوق توزيع و توزيع نيروي برق همواره با حوادث احتمالي روبرو هستيم و شبكه هر از گاهي ممكن است دچار حوادث و مشكل شود. براي مقابله با حوادث احتمالي و رفع مشكلات و كار تعميرات به صورت فواصل زماني كوتاه مدت و محدود و مقطعي امكان و احتمال قطعي ناخواسته برق وجود دارد ولي خاموشي با برنامه و از قبل تعيين شده در تابستان سال 95 نخواهيم داشت.

وظيفه ديني
مدير عامل شركت سهامي برق منطقه اي گيلان با تاكيد برمديريت مصرف و پرهيز از مصرف بي رويه انرژي برق گفت : بر اساس آموزه های دینی، وظیفه دینی و ملی حکم می کند که از انرژي برق مصرف بهينه داشته باشيم. با خاموش كردن يك لامپ اضافي و تنظيم درجه حرارت وسايل خنك كننده از 18 درجه به24 درجه تا26 درجه سانتيگراد مي توان 15 در صد مصرف انرژي را كاهش داد.

تشکر و قدردانی از مردم

مهندس بلبل آبادي مدير عامل شركت  سهامي برق منطقه اي گيلان در بخش پایانی این برنامه رادیویی از مردم خوب گیلان زمین به ویژه شنوندگان برنامه «دریچه» تشکر و قدردانی کرد و خواستار تداوم همکاریهای آنان با شرکت برق منطقه ای گیلان و شرکت توزیع نیروی برق استان در زمینه استفاده بهینه و صحیح از انرژی برق شد.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo