چکیده: انرژي باد يک منبع پاک، ايمن و ارزان مي‌باشد؛ اين مزايا استفاده از توربين‌هاي بادي را به منظور توليد انرژي الکتريکي به صورت تصاعدي افزايش داده است. تشخيص و پيش‌آگهي عيب، نقش بسيار مهمي در کاهش هزينه‌هاي عملياتي و تعميراتي دارند.

پيش‌آگهي عيب، در سه دهه‌ي اخير توجه زيادي را به خود جلب کرده است؛ به اين ترتيب، اين مقاله روي پيش‌آگهي عيب در يک نمونه توربين بادي افقي تمرکز کرده است. عيوب گام به عنوان حالات شکست مهم در توربين بادي شناخته مي‌شوند. در اينجا عيب سنسور در سيستم پره و گام در نظر گرفته شده است؛ در ابتدا ما تشخيص و جداسازي عيب و سپس پيش‌آگهي عيب را انجام داديم.

به منظور جداسازي عيب، از يک رؤيتگر براي تخمين عيب استفاده شده است و سپس طرحي براي پيش‌آگهي عيب با استفاده از يک روش مبتني بر فيلتر غير خطي به نام فيلتر ذره اي پيشنهاد شده است. گرچه در حال حاضر کاربرد‌هايي از فيلتر ذره اي براي تشخيص عيب در مقالات يافت مي‌شود، اما کار‌هاي کمي در زمينه ي پيش‌آگهي عيب انجام شده است. مهم‌ترين خروجي پيش‌آگهي عيب، يافتن عمر مفيد باقيمانده‌ سيستم است. ما از خروجي سنسور زاويه گام به عنوان شاخص سلامتي براي سيستم استفاده کرديم و عمر مفيد باقيمانده را بر اساس زمان باقيمانده تا رسيدن اين شاخص به سطح آستانه محاسبه کرديم.

مشاهده ی متن کامل آن در لینک زیر:

دانلود مقاله پيش آگهي عيب سنسور زاويه ي گام پره در يک توربين بادي افقي با استفاده از فيلتر ذره اي

برق نیوز اقدام به انتشار مقالات
علمی کنفرانس های برق مرتبط با صنعت برق نموده است. این مقالات همه از کنفرانس ها و
همایش های معتبر داخلی بوده که در سالیان گذشته به چاپ رسیده است.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo