به گزارش برق نیوز، از سال 2008، آژانس فضایی ژاپن (JAXA)  برای توسعه تکنولوژی انتقال برق به صورت بی سیم سخت کار کرده است. مقصود از سیستم های قدرت خورشیدی (SSPS)، توانایی انتقال انرژی از مدار پنل های خورشیدی تا سال 2030 است.

صنایع سنگین شرکت میتسو بیشی (MHI) با انجام یک آزمایش موفقیت آمیز “انتقال قدرت بیسیم”  به زمین را به نمایش گذاشت، تکنولوژیی که به عنوان پایه ای برای سیستمهای قدرت خورشیدی (SSPS) کاربرد دارند.

دراین آزمایش، 10 کیلووات برق با موفقیت از طریق یک واحد مایکروویو منتقل شد. توان دریافتی در یک گیرنده واقع در فاصله ی 500 متری تایید شد. چراغ های LED درگیرنده انتقال را تایید کردند. این نشانه یک نقطه عطفی جدید در انتقال قدرت با فاصله ازمصرف کننده است.

 این آزمایش همچنین موفقیت فن آوری های پیشرفته سیستم کنترل پرتو مایکروویو به طوریکه به صورت مستقیم روی هدف باقی می ماند را تایید کرد. نتایج آزمون جدید نوید بخش راه منتهی به برنامه های کاربردی زمینی مانند (SSPS) است، وامیدوار است اتصال به شبکه کابلی سنتی را از بین ببرد.

به طور بالقوه، یک باتری خورشیدی (در مدار36.000  کیلومتری بالای زمین) می تواند قدرتی را که از طریق مایکروویو/ لیزر به زمین منتقل می شود ، بدون تکیه بر کابل تولید کند. JAXA  پیش بینی کرد که این تکنولوژی جدید می تواند به یک منبع انرژی اصلی تبدیل شود، بطوریکه همزمان هر دو مسئله زیست محیطی و انرژی بر روی زمین را حل کند.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo