به گزارش برق نیوز کردی اظهار داشت: تا انتهای برنامه ششم حدود 30 درصد برق بخش خصوصی از طریق عمده‌فروشی و 70 درصد از طریق بازار بورس به مصرف کنندگان عرضه خواهد شد و حرکت ما به سمتی است که خرده فروشی برق نیز در این صنعت، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار باشد.

مدیرعامل توانیر با بیان اینکه موضوع تجدید ساختار برق کشور از موضوعات ویژه و حساس است که در 10 سال گذشته همواره مورد توجه کارگزاران صنعت برق و سیاستگذاران کلان در دولت‌ها و مجلس بوده است، گفت: موضوعاتی مانند اصل 44، قوانین و برنامه های 5 ساله الزاماتی را ایجاد کردند که مبتنی بر یک‌سری مطالعات کارشناسی دقیقی بوده که نمونه آن در دنیا ایجاد شده و به موفقیت نیز رسیده است.

وی ادامه داد: در راستای موضوعات مربوط به تجدید ساختار برق کشور بایستی به سویی گام بر می‌داشتیم که انحصار بخش تولید و توزیع را به‌تدریج از دست دولت خارج کنیم تا دولت صرفا به عنوان یک ناظر و سیاستگذار باقی بماند.

کردی با بیان اینکه فعالان بخش خصوصی قطعا می‌توانند خواسته‌ها و نیازها و قدرت در توانمندی عرضه را ایجاد کنند، گفت: اینکار باعث شفاف‌سازی قیمت‌ها و عرضه مناسب‌تر خدمات می‌شود، به‌گونه‌ای که امروزه در جهان شاهد خرید برق خانگی از خرده فروشان برق هستیم، به‌طوریکه حتی می‌توان هر ماه برق مورد نیاز خود را از یک خرده فروش خریداری کرد.

وی در ادامه افزود: اینکار باعث خواهد شد تا خرده فروشان برق در یک رقابت سالم، خدمات خود را با کیفیت بالاتر و قیمت مناسب‌تر عرضه کنند.

مدیرعامل توانیر با اشاره به اینکه در یک دهه گذشته موضوع خصوصی سازی و استفاده از این بخش در تولید صنعت برق به نحو مطلوبی صورت گرفته است، افزود: هم اینک بیش از 50 درصد نیاز برقی کشور توسط بخش خصوصی تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه این تولیدات به‌صورت قراردادهای خرید تضمینی، از طریق بازار برق و عرضه در بورس نهایی خواهند شد، ادامه داد: تاکنون در بخش عرضه و مصرف، حضور بخش خصوصی کمرنگ بوده و حرکت در این مسیر بایستی گام به گام و هوشمندانه باشد، زیرا صنعت برق صنعت ویژه ای است که نمی‌توان خللی یا وقفه ای یا مشکلی را بابت موضوعاتی که در قرار دادها وجود دارد در عرضه برق به مصرف‌کنندگان شاهد باشیم.

کردی با بیان اینکه زمان آن رسیده تا دولت در زمینه صنعت برق نقش سیاست‌گذار و ناظر را ایفا کند، گفت: به همین خاطر از قراردادهای دو جانبه شروع کردیم و دو طیف خریدار و مصرف کننده مشخص شدند و از آنجا که تولید و مصرف در مکان‌های متمرکزی صورت خواهد پذیرفت و انتقال و تداوم آن را بایستی دولت تضمین کند تا مصرف کننده با اطمینان کامل به انعقاد قرارداد بپردازد، ترانزیت و انتقال برق را شرکت توانیر عهده‌دار خواهد بود.

منبع خبر: برق نیوز tabarestantablo